Blisko 120 ekspertów, dziennikarzy i dyplomatów weźmie udział w Polsko-Brytyjskim Forum Belwederskim, które rozpoczyna się w Warszawie. Celem spotkania jest między innymi poszukiwanie nowych płaszczyzn współpracy po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.
Forum Belwederskie ma się odbywać co roku. Cykl spotkań zostanie zainaugurowany w Warszawie, gospodarzem kolejnego spotkania, za rok, ma być Londyn.
Nasze relacje zmienią się, gdy Wielka Brytania opuści Wspólnotę, w mojej ocenie mogą być one silniejsze, ponieważ będziemy wtedy potrzebować jeszcze mocniejszych więzi z państwami członkowskimi, w szczególności z Polską. Mam wrażenie, że podobne podejście mają nasi polscy koledzy Jonathan Knott
- Brexit nie oznacza wyjścia Wielkiej Brytanii z Europy. Będziemy zabiegali, by Londyn pozostał jak najbliżej Europy przede wszystkim w tych obszarach, gdzie mamy wspólne interesy bezpieczeństwa i obrony. Chcemy, by koszty polityczne Brexitu były jak najmniejsze - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański. Według niego, Forum Belwederskie ma nadać nowy impet dialogowi.
Wiceminister zaznaczył, że opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię dla relacji polsko-brytyjskich będzie oznaczało utratę "unijnych ram współpracy, które - jak podkreślił - należy wzmocnić poza kontekstem Unii Europejskiej". - W naszym obopólnym interesie jest rozumieć się jak najlepiej - dodał.
- Wielka Brytania i Polska starają się zbudować jeszcze bliższą relację - mówił ambasador Jonathan Knott. Przypomniał, że w listopadzie zeszłego roku odbyły się konsultacje międzyrządowe. - Celem tego forum jest z kolei zbliżenie na poziomie społecznym - podkreślił. Według niego, celem rozmów będzie przyszłość relacji Warszawy i Londynu po opuszczeniu UE przez Brytanię. W ocenie ambasadora forum będzie okazją do rozmowy o wyzwaniach i szansach dla obu państw we współpracy gospodarczej i biznesowej, sprawach bezpieczeństwa, a także kwestiach związanych z liczącą prawie milion osób mniejszością polską na Wyspach i obecnością Brytyjczyków w Polsce.
- Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie opuszcza Europy - zaznaczył Knott. - Nasze relacje zmienią się, gdy Wielka Brytania opuści Wspólnotę, w mojej ocenie mogą być one silniejsze, ponieważ będziemy wtedy potrzebować jeszcze mocniejszych więzi z państwami członkowskimi, w szczególności z Polską. Mam wrażenie, że podobne podejście mają nasi polscy koledzy - podkreślił ambasador. - Chcemy widzieć Polskę i Wielką Brytanię współpracującą jak najbliżej - zadeklarował. Do udziału w forum zgłosiło się 120 osób reprezentujących media, organizacje pozarządowej i think tanki. Na liście zaproszonych gości są też członkowie parlamentów polskiego i brytyjskiego. Na Twitterze i Facebooku można wziąć udział w dyskusji towarzyszącej Forum. Według szefa sekretariatu Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego Cezarego Króla, to sami uczestnicy mają kształtować tematykę rozmów. - Jest to forum, którego celem jest otwarta dyskusja, uczestnicy będą mogli poruszyć dowolną kwestią będącą obszarem ich zainteresowania - mówił.