Kontenerowiec zderzył się greckim niszczycielem min. Kapitanem był Polak

Źródło:
PAP

Dzień po zderzeniu kontenerowca z okrętem greckiej marynarki wojennej w pobliżu portu w Pireusie aresztowano polskiego kapitana statku Maersk Launceston. O sprawie poinformowało greckie ministerstwo żeglugi. Okręt wojenny został poważnie uszkodzony, dwie osoby zostały ranne.

Polski kapitan został aresztowany po przesłuchaniu przez władze greckiego portu - przekazało biuro prasowe ministerstwa żeglugi. Dodano, że Polaka oskarżono o "spowodowanie wypadku morskiego na skutek zaniedbania". Liczący 266 m i 22 członków załogi pływający pod portugalską banderą kontenerowiec na razie nie może też opuścić portu.

Do kolizji doszło we wtorek nad ranem trzy mile morskie od Pireusu, głównego portu w pobliżu Aten - relacjonuje agencja AFP. Długi na około 70 metrów grecki niszczyciel min Kallisto został poważnie uszkodzony, a dwie spośród 27 znajdujących się na pokładzie osób lekko ranne.

Marynarka wojenna i straż przybrzeżna natychmiast podjęły akcję ratunkową, poszkodowanych przetransportowano do szpitala, a okręt został odholowany do bazy morskiej na Salaminie.

Według greckich mediów najbardziej zniszczona została rufa Kallisto, a okręt został "niemal przecięty na pół". Uszkodzenia są tak poważne, że okrętu najprawdopodobniej nie da się naprawić. - To cud, że nie było ofiar - powiedział we wtorek rzecznik greckiego rządu Stelios Pecas.

Autorka/Autor:mart\mtom

Źródło: PAP