Polska "obrona przed rosyjską wojną hybrydową" trafiła do zachodnich mediów

Macierewicz z "nową polską armią". Mówił o "służbie Bogu, narodowi, ojczyźnie"
Macierewicz z "nową polską armią". Mówił o "służbie Bogu, narodowi, ojczyźnie"
tvn24
Polska Obrona Terytorialna wzbudziła zainteresowanietvn24

Początki tworzenia polskiej obrony terytorialnej wywołały zainteresowanie na Zachodzie. Ogłoszenie przez Antoniego Macierewicza początku naboru ochotników we wrześniu odnotowało m.in. brytyjskie BBC i niemiecki "Bild". Piszą o "siłach paramilitarnych do zwalczania zagrożenia ze strony Rosji".

Rozpoczęcie zaciągu we wrześniu Macierewicz zapowiedział w czwartek w Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie). Rozpoczęły się tam pierwsze Targi Proobronne "Pro Defense 2016", które przede wszystkim są poświęcone tworzonym przez MON Wojskom Obrony Terytorialnej. Hasło Targów to: "Obrona Terytorialna RP - Zbudujmy ją razem!". Targom towarzyszą zlot oraz kongres organizacji proobronnych i klas mundurowych.

Relacjonując wydarzenie, zagraniczne media piszą, że Polska tworzy odpowiedź na rosyjską "wojnę hybrydową".

"Odbudowujemy dzisiaj polską armię"

- Jesteście tutaj dlatego, że przywiodła was tutaj miłość ojczyzny – mówił w czwartek minister do uczniów klas mundurowych. - Ojczyzna na was rzeczywiście czeka. Ojczyzna czekała na was przez te wszystkie lata, kiedy Wojsko Polskie przeżywało czasy odsunięcia, kiedy Wojsko Polskie było pomniejszane, kiedy polski wysiłek obronny był lekceważony, kiedy polska duma i polski honor były w pogardzie – podkreślił Macierewicz. Zwracając się do młodzieży, minister zaznaczył, że Polska jej potrzebuje. - Odbudowujemy dzisiaj polską armię, a wy jesteście solą tego procesu, a wy macie być fundamentem tej odbudowy, a wy macie uzupełnić, odtworzyć nie tylko siłę polskiej armii, ale i dumę, dążność, potrzebę, konieczność polskiego wysiłku zbrojnego i polskiej determinacji, by odbudować naszą siłę zbrojną – mówił szef MON.

Pod koniec kwietnia Macierewicz podpisał koncepcję obrony terytorialnej. W czwartek w Ostródzie poinformował, że podpisał już też decyzje o powołaniu dowództw i poszczególnych jednostek WOT oraz o powołaniu dowódców.

Priorytet MON

Jak doprecyzował pełnomocnik MON ds. tworzenia obrony terytorialnej kraju dr Grzegorz Kwaśniak, nabór, który rozpocznie się od września, dotyczy szeregowych żołnierzy obrony terytorialnej. Natomiast kandydaci na oficerów tej formacji - na razie z województw lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego - mogą do końca czerwca zgłaszać się do wojskowych komend uzupełnień i zapisywać się na roczne studium oficerskie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Wśród wymagań stawianych kandydatom jest wyższe wykształcenie. Utworzenie obrony terytorialnej to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Ma ona stać się piątym rodzajem sił zbrojnych obok sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. W skład Wojsk Obrony Terytorialnej mają wejść rezerwiści i ochotnicy z organizacji proobronnych. Obrona terytorialna docelowo ma liczyć ok. 35 tys. żołnierzy. W ciągu kilku lat MON zamierza utworzyć 17 brygad (po jednej w każdym województwie, a na Mazowszu dwie). W pierwszej kolejności mają powstać brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz cztery bataliony: w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: BBC, Bild, Telegraph