Polonijne seminarium w Orchard Lake przestanie funkcjonować po zakończeniu roku akademickiego 2021/2022 - wynika z oświadczenia opublikowanego na jego stronie. Przedstawiono w nim kilka powodów, które wpłynęły na podjęcie takiej decyzji. Podobne oświadczenie wydała krakowska filia seminarium.
O seminarium św. Cyryla i Metodego w Orchard Lake niedaleko Detroit w Stanach Zjednoczonych zrobiło się głośno po reportażu "KRÓLestwo" reportera TVN24 Marcina Gutowskiego. Rektor seminarium - ksiądz Mirosław Król - został oskarżony o molestowanie seksualne. Dziennikarz TVN24 dotarł do jego ofiar - byłych wychowanków - a także zbadał powiązania księdza Króla z polskimi biskupami, w tym z kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Sam kardynał zdecydował się nie komentować sprawy.
Seminarium w Orchard Lake, gdzie kształcą się polscy klerycy, opublikowało w czwartek na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym zapowiedziało zakończenie działalności.
"Ostatnie dwa lata obfitowały w zmiany, rozwijaliśmy naszą ofertę programową, aby nadążać za otaczającym nas światem. To środowisko zmian objęło teraz nasze seminarium" - wyjaśniono na wstępie. Przekazano, że zostanie ono zamknięte po zakończeniu roku akademickiego 2021/2022. "Naszym głównym celem będzie zapewnienie - najlepiej jak potrafimy - każdemu z jedenastu seminarzystów możliwości ukończenia nauki albo w przydzielonych im diecezjach, albo w innych seminariach" - czytamy.
Rada Seminarium Świętych Cyryla i Metodego w Orchard Lake wskazała "kilka powodów rekomendacji" dotyczącej jego zamknięcia. Wymieniono - jak podano w oświadczeniu - "zmiany demograficzne w Stanach Zjednoczonych, większe możliwości zawodowe w Polsce i ostatnie zmiany zasad, które nie pozwalają polskim klerykom na przenoszenie się między seminariami".
"Rozumiemy, że ta wiadomość będzie trudna dla niektórych, ponieważ seminarium z dumą działało od 1885 roku" - dodano. Poproszono przy tym o modlitwę za "wszystkich, których dotyczy ta zmiana, zwłaszcza obecnych seminarzystów, oddanych absolwentów i szerszą wspólnotę seminaryjną".
W piśmie zapewniono o woli dalszego podtrzymywania "ideałów" założyciela seminarium, księdza Józefa Dąbrowskiego, poprzez "odzwierciedlenie świadomości Polonii amerykańskiej w zakresie jej religijnego, historycznego i kulturowego dziedzictwa polskiego".
"Regenci (Rady seminarium - red.) będą pogłębiać swoje historyczne zaangażowanie w zachowanie i rozwój naszej polskiej kultury i dziedzictwa na szczeblu lokalnym, krajowym i światowym" - napisano.
Zauważono, że powstaje pytanie, które na razie pozostanie bez odpowiedzi: jakie są plany wobec budynków, które mieszczą się na kampusie. "Nasz zarząd oceni możliwości w nadchodzących miesiącach i latach, tak, by te udogodnienia były nadal wykorzystywane do rozwoju naszej katolickiej misji" - przekazano. Na koniec podziękowano za modlitwę "w czasie przemian".
>> "Wybierali sobie nas jak na targu". Nadużycia seksualne i "żywy handel" w seminarium w Orchard Lake
Tego samego dnia oświadczenie wydało krakowskie Wyższe Seminarium Duchowne świętego Cyryla i Metodego. Podano, że w związku z decyzją Rady Regentów z Orchard Lake, seminarium w stolicy Małopolski także "przestaje pełnić swoją dotychczasową funkcję".
"W najbliższym roku akademickim, zgodnie z założeniem, formacja alumnów odbywać się będzie tylko i wyłącznie w ramach głównego kampusu Seminarium św. Cyryla i Metodego w USA w Orchard Lake. W związku z powyższym w sprawach Seminarium prosimy o bezpośredni kontakt z głównym kampusem Seminarium w USA" - napisano.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24