Świat

Poleciały sprawdzić, jak powstał wszechświat

Świat

Ariane wystrzelona
TVN24Ariane wystrzelona

Punktualnie o 15.12 polskiego czasu z kosmodromu w Gujanie Francuskiej zaostała wystrzelona rakieta Ariane 5, która w przestrzeń kosmiczną wyniosła dwa nowoczesne teleskopy. Oba - choć za pomocą różnych metod - spróbują odtworzyć wczesną historię wszechświata.

Skąd wziął się i jak skończy wszechświat?
Skąd wziął się i jak skończy wszechświat?TVN24

Dwa nowoczesne teleskopy skonstruowane zostały przez ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wyniosła je rakieta, która wystartowała z europejskiej bazy Korou w Gujanie Francuskiej.

Jeden z teleskopów to obserwatorium Herschel. Ma wielkość małego autobusu - siedem metrów długości i cztery szerokości. Jego najważniejszym urządzeniem jest lekkie, wytrzymałe, a przede wszystkim największe w historii orbitalne lustro, którego średnica przekracza trzy metry.

Będą dane o najstarszych wydarzeniach w historii wszechświata

Herschel będzie rejestrował promieniowanie podczerwone. Dzięki temu, astronomowie chcą zdobyć nowe, bezcenne dane dotyczące powstawania gwiazd i galaktyk.

Drugi teleskop - Planck ma obserwować tak zwane promieniowanie tła, które dostarcza danych o najstarszych wydarzeniach w historii wszechświata.

Teleskopy łącznej wartości sięgającej dwóch miliardów euro, zostaną w ciągu kilku tygodni umieszczone na specjalnej orbicie okołosłonecznej, w odległości półtora miliona kilometrów od Ziemi.

Źródło: IAR, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24