Załoga statku Maersk Tigris zajętego we wtorek przez irańską marynarkę ma się dobrze - zapewnia firma żeglugowa Maersk. Radio RMF FM podało, że wśród marynarzy zatrzymanego w porcie Bandar Abbas staku jest Polak. MSZ sprawdza tę informację.
Maersk nadal nie zna powodu, dla którego statek pływający pod banderą Wysp Marshalla został zajęty przez irańską marynarkę i skierowany Bandar Abbas. Irańczycy twierdzą, że stało się tak z powodu niespłaconych długów.
Załoga statku jest w dobrej kondycji, podał Maersk, a radio RMF FM dodało, iż na pokładzie jest Polak. Z tym że radio mówi o 34 osobach na pokładzie, a towarzystwo Rickmers Shipmanagement, które wyczarterowało statek od Maersk, mówi o 24.
PAP poinformowała z kolei, że polskie MSZ otrzymało informację o Polaku od przedstawiciela firmy. "Aktualnie nasi konsulowie oczekują na potwierdzenie tej informacji przez irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Nasze służby konsularne są także w bezpośrednim kontakcie z pozostałymi placówkami unijnymi w Teheranie, których obywatele według medialnych doniesień mieli także przebywać na zatrzymanej jednostce" - podkreśla MSZ.
Zatrzymany statek
Maersk Tigris został zawrócony na wysokości cieśniny Ormuz po oddaniu strzałów ostrzegawczych przez irańskie łodzie patrolowe, które skierowały jednostkę głębiej na irańskie wody terytorialne - informował wcześniej Pentagon. Irańska telewizja państwowa sprecyzowała, że na pokładzie było 24 członków załogi, pochodzących z Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Rumunii i Birmy. Kapitan jednostki to Bułgar.
Co zrobią Amerykanie?
Wyspy Marshalla są niezależnym państwem stowarzyszonym z USA. Rzecznik Pentagonu podkreślił, że amerykańskie władze mają "pewne zobowiązania", jeśli chodzi o obronę interesów Wysp Marshalla; nie był jednak pewien, czy dotyczą one tej konkretnej sytuacji. W 2013 roku irańska marynarka przetrzymywała przez miesiąc indyjski zbiornikowiec, który według Teheranu zanieczyszczał wody Zatoki Perskiej. Według indyjskich mediów faktycznym powodem mogły być jednak represje po decyzji Indii o zwrócenie się do Iraku w sprawie dostaw ropy naftowej.
Autor: mtom / Źródło: Reuters, PAP, RMF FM
Źródło zdjęcia głównego: Damietta Port Authority