Polacy pobłażliwi dla dymka

 
Polacy nie tak bardzo niechętni paleniusxc.hu

Przed Światowym Dniem bez Papierosa, który będziemy obchodzić w najbliższy poniedziałek, Komisja Europejska wzięła pod lupę stosunek mieszkańców Starego Kontynentu do palenia. Jak wypadli Polacy? Okazuje się, że dla dymka wcale nie jesteśmy zbyt surowi, choć za nałogiem próbujemy walczyć dzielnie.

Z najnowszego Eurobarometru wynika, że w co drugim polskim domu można palić papierosy, podczas gdy średnio w UE - tylko w co trzecim. Polacy częściej palą też w miejscu pracy.

Polski palacz pali tyle co przeciętny Europejczyk, za to częściej próbuje rzucić palenie.

Palić w domu

Okazuje się, że na palenie w domu pozwolone czterech na 10 obywateli UE (38 proc.). Najbardziej elastyczni w tej kwestii okazali się Grecy, Hiszpanie i Cypryjczycy - około 60 proc. z nich pozwala na palenie w domu. Natomiast najsurowsi są Finowie i Szwedzi - odpowiednio 95 i 86 proc. nie pozwala palić w domu w ogóle.

Jak na tym tle przedstawiają się Polacy? Na palenie w domu zgadza się polowa ankietowanych.

Praca z papierosem

Z badania Eurobarometru wynika, że 1/4 obywateli Europy narażona jest na dym tytoniowy w miejscu pracy. W Polsce znacznie więcej - bo 40 proc.

Jeżeli chodzi o bary czy restauracje, to spośród ankietowanych Europejczyków, którzy w ciągu ostatniego pół roku poszli do lokalu gastronomicznego, gdzie pije się alkohol, około 45 proc. przyznało, że ludzie tam palili. W Polsce takich osób jest jeszcze więcej, bo 60 proc.

Palę, nie palę

Badanie dowodzi, że co trzeci Europejczyk nadal pali, chociaż z powodu nałogu umiera połowa palaczy. W Polsce do palenia przyznało się 33 proc. respondentów (znów nieco więcej niż unijna średnia wynosząca 29 proc.).

22 proc. ankietowanych Europejczyków kiedyś paliło, ale rzuciło palenie (w Polsce też 22 proc.), a 49 proc. - nigdy nie paliło (w Polsce 45 proc.).

Średnio palacz w UE pali 14,4 papierosów dziennie, w Polsce nieco więcej, bo 15,5. Mężczyźni palą o około trzy papierosy więcej dziennie od kobiet, zarówno w UE, jak i w Polsce.

Polacy rzucają częściej

Polacy natomiast częściej próbują rzucić palenie. W ciągu ostatniego roku, prawie co piąty polski palacz próbował rozstać się z nałogiem od dwóch do pięciu razy. Natomiast w UE - co dziesiąty.

Większość tych, co próbowała, wytrwała w postanowieniu mniej niż tydzień, ok. 20 proc. udało się to na dłużej niż dwa miesiące.

Papieros dla niepalących

KE szacuje, że około 650 tys. obywateli UE co roku umiera przedwcześnie z powodu palenia tytoniu. Palenie wpływa także na niepalących. Według ostrożnych szacunków 79 tys. osób dorosłych, w tym 19 tys. niepalących, zmarło w UE w 2002 roku, ponieważ było narażonych na dym tytoniowy w domu (72 tys.) i w miejscu pracy (7,3 tys.).

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu