Norweski Komitet Noblowski w piątek ogłosił tegorocznego laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Nagrodę, przyznawaną od 1901 r. Jej laureatem w tym roku został prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos. Pokojowy Nobel budzi liczne emocje, często ze względu na często kontrowersyjne decyzje komitetu. Z samą nagrodą wiążę się też tajemnica. To jedyna nagród przyznawana nie przez Szwedów, a przez Norwegów. Nie jest do końca jasne, dlaczego fundator nagrody Alfred Nobel nie powierzył jej przyznawania swoim rodakom.
Zwycięzcę wybiera powoływany przez norweski Storting (parlament) pięcioosobowy Komitet Noblowski. Przyznawane są za "najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych". Pokojowa Nagroda Nobla to jedyna, która nie jest przyznawana przez Szwedów.
Zmarły w w 1896 roku fundator nagrody Alfred Nobel nigdy nie zdradził, dlaczego powierzył przyznawanie Pokojowej Nagrody Nobla nie swoim rodakom - Szwedom - ale wybrał grupę wybraną przez norweski parlament. Wiadomo, że genialny wynalazca podziwiał Bjornstjerna Martinusa Bjornsona - norweskiego pisarza, który w 1903 roku zdobył literackiego Nobla. Innym wytłumaczeniem jest fakt, że to właśnie norwescy parlamentarzyści byli pierwszymi, którzy przegłosowali poparcie dla międzynarodowego ruchu pokojowego. Rzekomych powodów zaskakującej decyzji Alfreda Nobla jest wiele, ale z ciekawszych spekulacji można wymienić fakt, że na przełomie XIX i XX wieku Norwegia znajdowała się na obrzeżu wielkiej polityki i peryferiach Europy, co mogłoby skutkować większą niezależnością.
Rekordowa liczba kandydatur
Do Pokojowej Nagrody Nobla zgłoszono w tym roku rekordową liczbę kandydatur - 376, w tym 228 osób i 148 organizacji. Poprzedni rekord, 278 kandydatur, padł w 2014 r. Do tegorocznej nagrody kandydatami byli m.in. Donald Trump, Edward Snowden i papież Franciszek.
W ubiegłym roku zgłoszono 273 kandydatur. Przyznanie nagrody Tunezyjskiemu Kwartetowi na rzecz Dialogu Narodowego za "wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku" było zaskoczeniem.
Zgłoszone kandydatury są tradycyjnie utrzymywane w tajemnicy przez 50 lat, chyba że zostaną ujawnione przez osoby mające prawo je zgłaszać.
Autor: kło\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia