Podwodny okręt atomowy płynie do Indii

 
"Nerpa" na 10 lat trafi do IndiiArchiwum TVN24

Indie przez dziesięć lat będą dzierżawić rosyjski podwodny okręt atomowy "Nerpa" - poinformowała agencja ITAR-TASS, która powołała się na rosyjskie Ministerstwo Obrony.

"Przekazanie Indiom w dzierżawę na 10 lat atomowego okrętu podwodnego "Nerpa", który w grudniu ubiegłego roku po pomyślnych próbach wszedł w skład sił morskich Rosji, odbędzie się latem lub jesienią tego roku" - podano w resorcie obrony.

Przekazanie Indiom w dzierżawę na 10 lat atomowego okrętu podwodnego "Nerpa", który w grudniu ubiegłego roku po pomyślnych próbach wszedł w skład sił morskich Rosji, odbędzie się latem lub jesienią tego roku MON

Anonimowy rozmówca w rozmowie z agencją ITAR-TASS zdradził więcej szczegółów. Do miejsca stacjonowania "Nerpy" pod Władywostokiem przyjadą przedstawiciele dowództwa marynarki wojennej Indii i przygotowana do obsługi okrętu indyjska załoga.

Zostaną przeprowadzone testy w morzu, a potem strona indyjska podpisze akt przejęcia okrętu do eksploatacji. Wtedy już nic nie będzie stało na przeszkodzie, by okręt wziął kurs na Indie.

Okręt po przejściach

W listopadzie 2008 r. podczas pierwszych prób "Nerpy" na Morzu Japońskim doszło do tragicznego wypadku na pokładzie jednostki.

Włączył się pokładowy system przeciwpożarowy, który emituje freon. Gazem śmiertelnie zatruło się 20 osób. Kolejnych 21 osób trafiło do szpitala. Jak pokazało późniejsze dochodzenie, winę za tragiczny wypadek ponosi konkretny członek załogi. Marynarz bez powodu włączył pokładowy system przeciwpożarowy.

Testy okrętu wznowiono w 2009 roku po przeprowadzeniu szeregu prac, w tym po wymianie systemu przeciwpożarowego. Po pomyślnych próbach okręt "Nerpa" został przekazany pod koniec grudnia rosyjskiej marynarce wojennej.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN24