Podróż życia dla milionów pielgrzymów. Mekka wita wiernych


Około dwóch milionów muzułmanów gromadzi się od niedzieli, pierwszego dnia pielgrzymki hadżdż, w dolinie Mina, w pobliżu świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej, które pobożny wyznawca islamu ma obowiązek odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Zgodnie z tradycją w poniedziałek pątnicy udają się natomiast na wzgórze Arafat, gdzie Mahomet wygłosił ostatnie kazanie przed śmiercią.

W tym roku władze w Rijadzie ograniczyły aż o połowę liczbę wiernych z Arabii Saudyjskiej mogących wziąć udział w hadżdżu i o 20 proc. liczbę wiernych z zagranicy z powodu ryzyka wybuchu epidemii koronawirusa MERS-CoV (Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus). Do tej pory z powodu MERS-CoV zmarło 60 osób na świecie, w tym 51 w samej Arabii Saudyjskiej. Ten nowy koronawirus jest podobny do wirusa wywołującego SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej). Może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc. Jeszcze w sobotę wieczorem saudyjski minister zdrowia Abd Allah ibn Abd al-Aziz ar-Rabja zapewniał, że nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia wśród pielgrzymów.

"Podróż życia" rozpoczęła się w niedzielę

Pielgrzymi przybyli do doliny Mina samochodami, pociągami lub pieszo. Jak nakazuje tradycja, mężczyźni mają na sobie białe szaty (niezszyte ze sobą dwa fragmenty materiału), a kobiety wyjątkowo odkryte twarze i dłonie.

Tak odziani pątnicy spędzili niedzielę w dolinie Mina na modlitwie i odpoczynku. Nocowali w białych namiotach rozbitych pod gołym niebem.

Dzień, w którym modlitwy zostają wysłuchane

W poniedziałek pielgrzymi tradycyjnie udają się na wzgórze Arafat, gdzie prorok Mahomet wygłosił ostatnie kazanie przed śmiercią. Muzułmanie wierzą, że w ten dzień hadżdżu otwierają się bramy niebios i są wysłuchiwane modlitwy wiernych. Następnie pielgrzymi wrócą do doliny Mina, gdzie po zachodzie słońca w poniedziałek wezmą udział w rytualnym kamienowaniu szatana, którego symbolizują trzy kamienne stele. Zgodnie z tradycją właśnie tam szatan ukazał się Abrahamowi. Tym samym rozpocznie się Id al-Adha (Święto Ofiar), obchodzone na pamiątkę ofiary Abrahama i jego posłuszeństwa wobec Boga. Przy okazji kamienowania szatana doszło w 2006 r. do wybuchu zbiorowej paniki, wskutek której zginęły stratowane przez tłum 362 osoby, a ponad trzystu pielgrzymów zostało ciężko rannych. Najwięcej, bo aż 1426 pielgrzymów, zostało zadeptanych w czasie pielgrzymki w 1990 r. Na razie nie ma informacji o żadnych incydentach. Saudyjskie władze zmobilizowały w tym roku na czas hadżdżu 100 tys. żołnierzy i policjantów, którzy mają pilnować bezpieczeństwa.

Finał podróży

Po zakończeniu rytuału kamienowania szatana pielgrzymi udadzą się do Mekki, miejsca urodzenia proroka Mahometa, aby na dziedzińcu Świętego Meczetu siedmiokrotnie okrążyć świątynię Al-Kaba, którą według tradycji miał wybudować praojciec Adam. We wschodni narożnik Al-Kaby jest wmurowany Czarny Kamień, największa świętość islamu. Al-Kaba symbolizuje jedność wszystkich wyznawców islamu.

Hadżdż jest jednym z pięciu filarów islamu - obok wyznania wiary, modlitwy 5 razy dziennie, jałmużny i postu w czasie świętego dla muzułmanów miesiąca, ramadanu. Według saudyjskiego MSZ w roku 2012 w hadżdżu uczestniczyło 3,1 mln pielgrzymów, w tym 1,7 mln z zagranicy. W tym roku władze spodziewają się 1,4 mln wiernych z zagranicy.

Autor: kg / Źródło: PAP