Podejrzani o atak na rosyjskiego opozycjonistę mają trafić z Polski na Litwę

Źródło:
PAP
Zatrzymanie podejrzanych o napaść na Leonida Wołkowa
Zatrzymanie podejrzanych o napaść na Leonida WołkowaCBŚP
wideo 2/3
Zatrzymanie podejrzanych o napaść na Leonida WołkowaCBŚP

Dwóch mężczyzn podejrzanych o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa ma zostać do połowy maja przewiezionych z Polski do Litwy - informuje agencja BNS, powołując się na rzeczniczkę litewskiej prokuratury. Do ataku doszło 12 marca w Wilnie, 3 kwietnia dwóch polskich obywateli zostało zatrzymanych w tej sprawie w Polsce.

Agencja BNS, powołując się na rzeczniczkę litewskiej prokuratury Gintarę Vitkauskaite-Satkauskiene, poinformowała w czwartek, że dwóch mężczyzn zatrzymanych w Polsce i podejrzanych o zaatakowanie w Wilnie 12 marca rosyjskiego opozycjonisty Leonida Wołkowa ma zostać do połowy maja przewiezionych na Litwę.

Jak dodała Vitkauskaite-Satkauskiene, proces przeniesienia podejrzanych jest przygotowywany przez litewskie Biuro Policji Kryminalnej.

Zobacz również: Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Prokuratura nie odpowiedziała na pytanie BNS, czy Litwa stara się również o ekstradycję zatrzymanego w Polsce obywatela Białorusi, który - jak informował premier Donald Tusk - jest podejrzany o zlecenie ataku na Wołkowa.

19 kwietnia prezydent Litwy Gitanas Nauseda jako pierwszy poinformował o zatrzymaniu w Polsce 3 kwietnia dwóch polskich obywateli podejrzewanych o atak na rosyjskiego opozycjonistę. Sąd zgodził się na areszt dla podejrzanych i ich ekstradycję na Litwę, pod warunkiem, że w wypadku wyroku skazującego odbędą karę więzienia w Polsce.

Atak na Wołkowa

Wołkow to były szef sztabu Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji, zmarłego w lutym br. w kolonii karnej za kołem podbiegunowym. Wołkow został napadnięty w Wilnie, gdzie mieszka. Napastnik rozbił okno w samochodzie opozycjonisty i rozpylił mu w oczy gaz łzawiący, a następnie zaczął go uderzać młotkiem.

Czytaj również: "NYT": premiera książki Aleksieja Nawalnego pt. "Patriota" w październiku

Leonid Wołkow po atakuReuters/Anna Biryukova via X

Według wcześniejszych doniesień litewskich władz atak na opozycjonistę został prawdopodobnie zorganizowany przez służby specjalne Kremla za pośrednictwem zwerbowanej osoby.

Autorka/Autor:ks/tok

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Anna Biryukova via X