Astronauci z promu Endeavour wyszli w środę po raz trzeci na kosmiczny spacer. To przedostatnie z czterech planowanych wyjść w przestrzeń kosmiczną. Astronauci mają zainstalować specjalny spektrometr magnetyczny, który ma dostarczyć na ziemię informacje na temat początków wszechświata.
Jak podaje NASA astronauci obudzili się dziś przy dźwiękach piosenki "Real World" amerykańskiego zespołu Matchbox Twenty. Utwór ten był zagrany specjalnie dla pilota Grega Johnsona.
Spacery z sukcesem
Sukcesem zakończyły się dwa poprzednie spacery kosmiczne. Celem ostatniego było przeprowadzenie prewencyjnych napraw urządzeń na Międzynarodowej Stacji Komicznej. Kosmonauci wymienili też pojemnik służący przeprowadzaniu doświadczeń z dziedziny inżynierii materiałowej oraz zainstalowali nową antenę systemu łączności. Łącznie w trakcie 4 planowanych spacerów kosmicznych astronauci Endeavoura spędzą w przestrzeni kosmicznej ponad 6 godzin. Mają oni zainstalować eksperymentalny system chłodzenia i komunikacji bezprzewodowej. W sumie misja potrwa 14 dni.
Prom kosmiczny Endeavour zacumował w zeszłą środę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dostarczył wart 2 mld dolarów spektrometr magnetyczny, który zadaniem naukowców ma dostarczyć na ziemię informacje na temat struktury i początków wszechświata. Dowódcą sześcioosobowej załogi promu jest Mark Kelly, którego żona, kongresmenka Gabrielle Giffords, została ciężko ranna w głowę w zamachu w styczniu w Tucson w stanie Arizona.
Opóźniony start
Endeavour miał wyruszyć w kosmos już pod koniec kwietnia, ale start został odroczony z powodu defektu elektrycznego systemu uruchamiania podwozia statku. Przez kilka tygodni naprawiano awarię. Wahadłowiec został zbudowany w 1992 roku. Zastąpił prom Challenger, który eksplodował po starcie w styczniu 1986 roku.
NASA wyśle na orbitę jeszcze tylko wahadłowiec Atlantis, który wystartuje w lipcu. Będzie to koniec wypraw amerykańskich promów kosmicznych. Załogi udające się potem na ISS będą musiały korzystać ze statków rosyjskich Sojuz, a potem z nowych statków kosmicznych zbudowanych przez prywatne firmy. Cała flotylla wahadłowców NASA zostanie definitywnie wycofana z eksploatacji.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: aptn