Wirusa HIV przywiózł samotny Haitańczyk, który przybył do jednego z większych miast w Stanach Zjednoczonych w 1969 roku i zaczął zarażać Amerykanów - wynika z najnowszego raportów naukowców z Uniwersytetu Arizona.
Zdaniem naukowców Haitańczyk zaraził się wirusem od mieszkańca jednego z krajów Afryki Centralnej około roku 1966. Trzy lata później wyemigrował do USA, osiadł w Nowym Jorku lub Miami, gdzie zaczął zarażać inne osoby.
Takie wnioski to wynik ćwierć wieku badań nad HIV i AiDS w USA. Pierwszy raz zdiagnozowano i nazwano chorobę w 1981 roku, ale wtedy myślano, że to dopiero początek całego zjawiska. - Przez 12 lat wirus latał nam przed nosem, a my nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z jego istnienia - mówi Michael Worobey, który nadzorował pracę grupy z Arizony.
Badania potwierdzają przypuszczenia innego naukowca i jednocześnie współautora raportu. Dr Arthur Pitchenik z Uniwersytetu w Miami pierwszy raz zetknął się z nieznanym wirusem w Miami w grupie Haitańskich imigrantów w 1979 roku. Z tamtego okresu pochodzą pierwsze, z całej serii składowanych do badań, próbek krwi nosicieli. To na ich podstawie odtwarzano całą historię rozwoju AIDS w Stanach Zjednoczonych.
- To jest spirala, która się nakręca. Na początku jest jeden przypadek, potem już dwa, ale potem już cztery, osiem itd. W ciągu kilku lat liczba wzrasta do stu, a potem nagle jest to dwieście, a potem juz tysiące i miliony. Zaczyna się epidemia - tłumaczy Worobey. - Ale z taką sytuacją mieliśmy do czynienia dopiero na początku lat 80., kiedy zjawisko przybrało już masową skalę - dodaje.
Model odtworzenia drogi HIV z Afryki do USA, oparty na badaniach próbek krwi, już wcześniej dawał 99,8 proc prawdopodobieństwa, że wirus "przeszedł" przez Haiti. - Teraz mamy juz pewność, co jest olbrzymim krokiem w całościowym badaniu historii choroby - mówi Worobey. Badania sugerują, ze AIDS pojawiło się w ludzkim organiźmie po raz pierwszy ok 1930 roku u mieszkańca Afryki Centralnej, kiedy ten ćwiartował mięso szympansów. Od tego czasu szacuje się, że choroba zabiła 25 mln ludzi na całym świecie, a kolejne 40 mln zarażone jest HIV.
Źródło: Reuters, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24