Pilot dostał zawału. Pasażer pomagał go ratować

Pilot dostał zawału podczas przygotowań do startu
Pilot dostał zawału podczas przygotowań do startu
Google Earth Pro
Pilot dostał zawału jeszcze na ziemiGoogle Earth Pro

Podczas kołowania do startu z lotniska w Glasgow pilot samolotu linii KLM ze 128 osobami na pokładzie dostał zawału. Pomagał go ratować jeden z pasażerów.

Według oficjalnego oświadczenia linii lotniczych KLM pilot "poczuł się źle". Pod takim określeniem w lotnictwie może się kryć wszystko, od zatrucia pokarmowego po właśnie zawał serca. W tym wypadku jest jednak wiadomo, co konkretnie się stało, ponieważ otwarcie poinformowały o tym służby ratownicze miasta Glasgow.

- Otrzymaliśmy wezwanie do mężczyzny z zawałem serca na lotnisku. Przyjęliśmy je i byliśmy na miejscu o godzinie 17.25 - oznajmiły służby szkockiego miasta.

Samolot miał wystartować o godzinie 16.30 do Amsterdamu, jednak podczas kołowania w kierunku pasa startowego kapitan samolotu linii KLM "poczuł się źle". Maszyna zatrzymała się. Załoga zaalarmowała lotnisko oraz przystąpiła do udzielania pierwszej pomocy. Kapitan miał być ratowany przez jednego z pasażerów. Przybyli na miejsce strażacy lotniskowi przekazali pilota do ambulansu. Kapitan trafił do szpitala w stanie stabilnym. Drugi pilot zawrócił samolot i wysadził pasażerów. Lot musiał zostać odwołany, bo nie było kim zastąpić kapitana. Pasażerowie musieli poczekać na inne samoloty.

Autor: mk\mtom / Źródło: BBC News, Guardian

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 2.0) | Jonathan Palombo