Pilnie strzeżone obrady partii. Ostatnia próba sił przed falą zmian


W pilnie strzeżonym hotelu w Pekinie rozpoczęło się w poniedziałek czterodniowe plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Zdaniem analityków prezydent Xi Jinping wykorzysta plenum do konsolidacji wpływów przed falą zmian kadrowych w 2017 r.

Ok. 370 czołowych funkcjonariuszy KPCh ma obradować nad dokumentem "Normy życia politycznego w partii w nowej sytuacji oraz rewizja regulacji wewnątrzpartyjnego nadzoru".

Xi jak Mao i Deng?

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się agencja Kyodo, pod pretekstem wprowadzenia surowych reguł zarządzania partią Xi zamierza scentralizować swe wpływy na rok przed planową wymianą urzędników w Stałym Komitecie Biura Politycznego KPCh. To ostatnie plenum przed odbywającym się co pięć lat zjazdem KPCh w 2017 roku.

Zgodnie z niepisanymi zasadami, wdrażanymi od lat 90., Xi powinien ustąpić ze wszystkich zajmowanych obecnie stanowisk - przywódcy kraju, partii i zwierzchnika sił zbrojnych - w 2022 roku. Będzie miał wówczas więcej lat niż wynosi tradycyjny wiek emerytalny (68 lat).

Xi, który stoi na czele partii od listopada 2012 roku, stara się zwiększyć swoje wpływy, a realizacja jego głównego postulatu, czyli walki z korupcją, często jest wymierzona w przedstawicieli konkurencyjnych frakcji politycznych w KPCh.

Kyodo odnotowuje, że przed tegorocznym plenum w chińskich mediach pojawiły się spekulacje, iż partia mogłaby formalnie przyznać Xi status przywódczy zrównujący go z jego wielkimi poprzednikami, Mao Zedongiem i Deng Xiaopingiem.

Zachować jedność Partii

W dniach poprzedzających obecne plenum państwowe media nawoływały do zachowania jedności. "Powodzenie kraju zależy od przywództwa partii komunistycznej" - podkreślała w komentarzu agencja Xinhua, telewizja CCTV wyemitowała zaś serial dokumentalny opiewający dokonania Xi w walce z korupcją.

Podczas plenum KPCh w ubiegłym roku obradowano przede wszystkim nad nowym planem gospodarczym na kolejne pięć lat, zlikwidowano też politykę jednego dziecka z obawy, że gwałtownie postępujące starzenie się chińskiego społeczeństwa może ograniczyć wzrost gospodarczy kraju.

Autor: mm/ja / Źródło: PAP