Pierwszy krok w misji pokojowej Watykanu. Wysłannik papieża jedzie do Kijowa

Autor:
momo//now
Źródło:
Reuters, PAP

Wysłannik papieża Franciszka do spraw Ukrainy, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Matteo Zuppi, złoży wizytę w Kijowie w poniedziałek i wtorek - poinformował Watykan. Według doniesień agencji Reutera kardynał ma podjąć próbę spotkania się osobno z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W maju kardynał Matteo Zuppi, przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, otrzymał zadanie poprowadzenia misji pokojowej w celu zakończenia wojny, która wybuchła po ataku Rosji na Ukrainę. Decyzję w tej sprawie podjął papież Franciszek.

Wysłannik papieża z wizytą w Kijowie

W poniedziałek Watykan poinformował, że kardynał Matteo Zuppi rozpocznie tego dnia dwudniową wizytę w Kijowie. W komunikacie przekazanym dziennikarzom Stolica Apostolska podała, że głównym celem tej inicjatywy jest "wysłuchanie w pogłębiony sposób władz ukraińskich w sprawie możliwych dróg do osiągnięcia sprawiedliwego pokoju i wsparcie gestów człowieczeństwa, które przyczynią się do złagodzenia napięć".

Według doniesień agencji Reutera 67-letni Zuppi ma podjąć próbę spotkania się osobno z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i Władimirem Putinem.

Zuppi wywodzi się z rzymskiej wspólnoty chrześcijańskiej Sant' Egidio, która w 1992 roku wynegocjowała porozumienie kończące wojnę domową w Mozambiku, w wyniku której zginęło około miliona ludzi, a około czterech milionów zostało przesiedlonych - przypomina Reuters.

Papież mianował go kardynałem w 2019 roku, a w zeszłym roku został wybrany na przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//now

Źródło: Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości