Dwaj talibscy dowódcy oświadczyli, że na propozycję rozejmu nie zgodził się ich najwyższy przywódca, szejk Hajbatullah Achunzada. Jak wyjaśnił jeden z talibów, przestrzeganie rozejmu wprowadzonego w czerwcu na czas trzydniowego święta zakończenia ramadanu (Id al-Fitr) pomogło tylko stacjonującym w Afganistanie wojskom USA.- Nasze dowództwo uważa, że (wojska USA - red.) przedłużą swój pobyt, jeśli ogłosimy teraz rozejm - powiedział przez telefon talibski dowódca wyższej rangi, który odmówił podania swej tożsamości.
Zakładników "zabrano w nieznane miejsce"
Odrzucenie oferty Ghaniego nastąpiło w momencie, gdy afgańskie władze próbują doprowadzić do uwolnienia co najmniej 170 cywilów i 20 członków sił bezpieczeństwa uprowadzonych z trzech autobusów.Rzecznik gubernatora Kunduzu Esmatullah Muradi powiedział, że autobusy jechały z prowincji Tachar do Kabulu. Według niego, "zostały zatrzymane przez bojowników talibskich, pasażerów zmuszono, by wysiedli i zabrano ich w nieznane miejsce".Rebelianci twierdzą, że akcja była skierowana przeciwko siłom bezpieczeństwa. - Postanowiliśmy przejąć autobusy po tym, gdy nasz wywiad ustalił, że wielu ludzi zatrudnionych w afgańskich siłach bezpieczeństwa jedzie do Kabulu. Zabraliśmy autobusy w bezpieczne miejsce, by zapobiec jakimkolwiek walkom i obecnie ustalamy, kto jest członkiem sił bezpieczeństwa - oświadczył w rozmowie telefonicznej rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid. Dodał, że cywile zostaną uwolnieni.
"Warunkowy rozejm" z talibami
W niedzielę prezydent Afganistanu Aszraf Ghani ogłosił nowy rozejm z bojownikami talibskimi w związku z nadchodzącym muzułmańskim Świętem Ofiarnym (Eid al-Adha, Id al-Adha).
- Warunkowe zawieszenie broni rozpocznie się jutro i będzie trwać tak długo, jak długo talibowie będą go przestrzegać - oświadczył prezydent w stolicy kraju, Kabulu, podczas obchodów Dnia Niepodległości.
Następnie przedstawiciel kancelarii prezydenta Afganistanu sprecyzował, że "warunkowy rozejm" będzie obowiązywał przez trzy miesiące. Rozejm dotyczy wyłącznie talibów. Wykluczono z niego inne ugrupowania zbrojne, jak na przykład tak zwane Państwo Islamskie (IS).
"Nadszedł czas na pokój"
- Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują ogłoszenie przez afgański rząd zawieszenia broni uwarunkowanego [przestrzeganiem go przez - przyp. red.] talibów - komentował w niedzielę decyzję afgańskich władz amerykański sekretarz stanu. - Ten plan odpowiada na wyraźny i ciągły apel Afgańczyków o pokój - dodał.
- Nie ma przeszkód, żeby prowadzić rozmowy. Nadszedł czas na pokój - wskazał Pompeo.
Na początku lipca podczas niespodziewanej wizyty w Kabulu, szef amerykańskiej dyplomacji obiecał poparcie dla propozycji Ghaniego w sprawie rozpoczęcia rozmów pokojowych z talibami. Wówczas po raz kolejny zaproponował, że Stany Zjednoczone mogą bezpośrednio uczestniczyć w rozmowach z talibami, którzy - jak wskazuje Reuters - nie uznają władz centralnych w Kabulu i domagają się bezpośrednich rozmów z Waszyngtonem.
Święto Ofiarne
Obchody Święta Ofiarnego (nazywanego także Świętem Ofiar lub Świętem Ofiarowania) oficjalnie rozpoczną się we wtorek. Święto nawiązuje do ofiary z syna, jaką chciał złożyć prorok Ibrahim (Abraham), przypada w trzecim dniu hadżu, a więc pielgrzymki do Mekki, gdzie urodził się i doznał objawień prorok Mahomet.
Autor: momo//now,rzw / Źródło: PAP, Reuters