Pierwsza zagraniczna baza Chin? Między Somalią i Jemenem

Chiny otworzą pierwszą zagraniczną bazę wojskową?U.S. Navy photographer

Pekin jest zainteresowany otwarciem morskiej bazy wojskowej w Dżibuti - poinformował prezydent tego afrykańskiego kraju zapewniając, że Chińczyczy są "mile widziani". Byłaby to pierwsza zagraniczna baza wojskowa Chin, które dotychczas unikały zaangażowania swojej armii w innych częściach świata.

Według Ismaila Omara Guelleha, prezydenta Dżibuti, rozmowy trwają, a chińska obecność w jego kraju jest „mile widziana”. Baza miałaby powstać w mieście Obock w Zatoce Tadżura. W Dżibuti znajduje się już ważna baza wojskowa USA Camp Lemonnier, a także bazy morskie Francji i Japonii.

Strategiczne położenie

- Francuzi są tu od dawna, a Amerykanie zauważyli, że nasze położenie jest przydatne w walce z terroryzmem. Japończycy otworzyli bazę, by chronić swoje statki przed piratami i Chińczycy chcą zrobić to samo, chronić swoje interesy - tłumaczył prezydent Guelleh.

- Chiny i Dżibuti łączy przyjaźń, a pokój i stabilność w regionie służy wszystkim państwom. Chiny są gotowe i zobowiązane do zwiększenia swoich wysiłków (na rzecz bezpieczeństwa - red.) - brzmi lakoniczny komentarz rzecznika chińskiego MSZ, Hua Chunyinga.

Zainteresowanie wojskową obecnością w tej byłej francuskiej kolonii wynika z jej strategicznego położenia na szlaku morskim prowadzącym do Kanału Sueskiego. Trasą tą każdego roku przepływa kilkadziesiąt tysięcy statków wiozących m.in. chińskie towary i paliwa.

Bazy wojskowe w Dżibuti są również wykorzystywane do walki z piratami z sąsiedniej Somalii oraz w czasie operacji militarnej w Jemenie.

Niepokój wśród Amerykanów

Chiny w ubiegłym roku podpisały z Dżibuti porozumienie wojskowe, które zezwoliło ich okrętom na korzystanie z portu w stolicy tego kraju. Chińczycy finansują również w Dżibuti kilka dużych projektów infrastrukturalnych, m.in. portów, lotnisk i połączeń kolejowych.

Zwiększanie chińskiej obecności wojskowej i gospodarczej w Afryce niepokoi Stany Zjednoczone, swoje niezadowolenie wyrażały również w przeszłości Indie.

Dżibuti leży przy strategicznej cieśninie Bab al-Mandab przed Kanałem SueskimWikipedia CC BY SA

Autor: mm//rzw / Źródło: Al Jazeera, The Diplomat

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Navy photographer