Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 25 sierpnia

Źródło:
PAP

Donald Trump stawił się w areszcie hrabstwa Fulton w Atlancie. Na polskich torach doszło do trzech groźnych incydentów. Z kolei przywódca junty w Nigrze upoważnił siły zbrojne Mali i Burkina Faso do interwencji na terytorium jego kraju w przypadku ataku sił państw Afryki Zachodniej. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Trump stawił się w areszcie, wyszedł za kaucją

Były prezydent USA Donald Trump oddał się w ręce władz i usłyszał zarzuty w związku ze swym działaniem na rzecz odwrócenia wyników wyborczych w tym stanie w wyborach prezydenckich 2020 roku.

Zgodnie z przewidywaniami CNN, Trump szybko opuścił areszt hrabstwa Fulton w Atlancie w stanie Georgia po wpłaceniu kaucji w wysokości 200 tysięcy dolarów. W więzieniu wykonano po raz pierwszy jego zdjęcie - przekazała stacja CNN, powołując się na biuro miejscowego szeryfa.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trump oddał się w ręce władz

2. Obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w największych miastach w Polsce

W Dniu Niepodległości Ukrainy w wielu miastach Polski odbyły się uroczystości, koncerty i spotkania. Już drugi raz od początku rosyjskiej inwazji w naszym kraju zorganizowano obchody ukraińskiego święta.

- Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległą Ukrainę - mówił konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts. Ulicami Krakowa przeszedł Marsz Solidarności i Wolności, a po nim odegrano hymny Ukrainy i Polski. Celebrowania nie zabrakło też między innymi w Opolu, Poznaniu czy Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dzień Niepodległości Ukrainy. Obchody w polskich miastach

3. Seria incydentów w ruchu kolejowym

W czwartek doszło do trzech groźnych incydentów na torach. Nad ranem do wykolejenia w Białymstoku (woj. podlaskie). Pociąg jadący do Warszawy wypadł z szyn niedługo po wyjechaniu z dworca. Drugi wypadek wydarzył się po godzinie 12 pod Skierniewicami (woj. łódzkie). Na trasie Warszawa - Łódź zderzyły się tam dwa składy. Po godzinie 13 doszło natomiast do wykolejenia pociągu towarowego przejeżdżającego przez dworzec Poznań Starołęka. Skład zablokował główną drogę w tym rejonie miasta.

Polska kolej należy do jednej z najbezpieczniejszych w kolejach europejskich. Mimo to również na naszej infrastrukturze zdarzają się takie dni jak dzisiaj - mówił na konferencji prasowej wiceprezes zarządu PKP PLK Mirosław Skubiszyński, odnosząc się do serii poważnych incydentów. - Ci z nas, którzy pracują najdłużej w firmie, takiego dnia nie pamiętają - dodał. Wcześniej PKP PLK poinformowało, że powołany został zespół, który ma usprawnić transport po czwartkowych wydarzeniach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dramatyczny dzień na torach

4. Szalony mecz Legii

W tym sezonie mecze Legii w europejskich pucharach gwarantują dużą liczbę bramek. W 2. rundzie (z 1. polskie kluby były zwolnione) z kazachskimi Ordabasami Szymkent było 2:2 i 3:2, a w kolejnej z Austrią Wiedeń 1:2 i 5:3. Tym razem podopieczni trenera Kosty Runjaica trzykrotnie odrobili stratę i zremisowali 3:3.

Rewanż rozegrany zostanie 31 sierpnia. Jeśli Legia wygra ten mecz w Warszawie, zakwalifikuje się do fazy grupowej Ligi Konferencji. W poprzedniej rundzie eliminacji odpadły pozostałe polskie zespoły: Lech Poznań i Pogoń Szczecin.

5. Junta zezwoliła Mali i Burkina Faso na interwencję zbrojną w Nigrze

Przywódca junty w Nigrze, generał Abdourahamane Tiani, upoważnił siły zbrojne Mali i Burkina Faso do interwencji na terytorium Nigru w przypadku ataku sił państw Afryki Zachodniej - podały ministerstwa spraw zagranicznych tych trzech krajów we wspólnym oświadczeniu.

Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) odrzuciła pomysł trzyletniego okresu przejściowego w Nigrze zaproponowany przez tamtejszą juntę wojskową, która przejęła pod koniec lipca władzę w kraju - poinformował wcześniej komisarz ds. politycznych, pokoju i bezpieczeństwa ECOWAS Abdel-Fatau Musah.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP