Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 19 czerwca: ciało znalezione na Kos, srebro dla kielczan, chińska misja Blinkena

Źródło:
tvn24.pl
Polska - Słowenia. Piłka ręczna mężczyzn
Polska - Słowenia. Piłka ręczna mężczyzn
wideo 2/2
Polska - Słowenia. Piłka ręczna mężczyzn

Na wyspie Kos w Grecji odnaleziono ciało kobiety, którą według przypuszczeń policji może być 27-letnia Polka - podały greckie media. Barlinek Industria Kielce przegrał niedzielny finał Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych. W Kolonii lepszy po dogrywce okazał się SC Magdeburg (30:29). Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył w niedzielę z wizytą do Pekinu, gdzie spotkał się już ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem. Oto najważniejsze wydarzenia.

1. Na wyspie Kos odnaleziono ciało kobiety, prawdopodobnie zaginionej Polki

Na wyspie Kos w Grecji odnaleziono ciało kobiety, którą według przypuszczeń policji może być 27-letnia Polka - podały greckie media. Zwłoki mają zostać poddane identyfikacji przez partnera kobiety. Anastazja z Wrocławia zaginęła na wyspie w nocy z poniedziałku na wtorek, a w sprawie tej zatrzymano 32-letniego obywatela Bangladeszu. Według mediów zwłoki miały zostać odkryte w bliskiej odległości od domu zatrzymanego. MSZ przekazało, że "polski konsul w Atenach jest w stałym kontakcie z miejscową policją prowadzącą poszukiwania oraz z rodziną zaginionej", jednak nie udziela dodatkowych informacji w tej sprawie.

O odnalezieniu zwłok poinformował między innymi grecki portal protothema.gr. Jak napisał, w niedzielne popołudnie odkryto zwłoki młodej kobiety. Miały one znajdować się pod drzewem w worku przykrytym gałęziami. Portal dodał, że ciało znajdowało się w bliskiej odległości od domu 32-letniego obywatela Bangladeszu, którego zatrzymano w sprawie zaginięcia Polki.

Zobacz też: Poszukiwania 27-letniej Polki w Grecji. Odnaleziono ciało młodej kobiety

2. Barlinek Industria Kielce pokonany w finale Ligi Mistrzów

Do szczęścia zabrakło niewiele. Barlinek Industria Kielce ponownie musi obejść się smakiem i kolejny sezon Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych kończy ze srebrnymi medalami. Zawodnicy Tałanta Dujszebajewa w wielkim finale przegrali po dogrywce z Magdeburgiem 29:30.

W późne niedzielne popołudnie wypełniona po brzegi hala w Kolonii oczekiwała czegoś wyjątkowego i historycznego. Ekipa z Kielc, wspierana licznie przybyłą grupą kibiców, była już o tylko jeden, mały krok od wieczności. Trofeum zostało jednak w Niemczech.

W trakcie meczu doszło też do tragedii. Na trybunach zmarł polski dziennikarz Paweł Kotwica.

SC Magdeburg - Barlinek Industria Kielce RelacjaNewspix

Zobacz też: Barlinek Industria Kielce przegrał w finale Ligi Mistrzów

3. Antony Blinken w Chinach

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przybył w niedzielę z wizytą do Pekinu, gdzie spotkał się już ze swoim chińskim odpowiednikiem Qin Gangiem. Rzecznik Departamentu Stanu przekazał, że ich spotkanie trwało pięć i pół godziny, a rozmowy były "szczere, rzeczowe i konstruktywne". To pierwszy od pięciu lat amerykański dyplomata wysokiej rangi, który odwiedza Państwo Środka. Reuters pisze, że podróż następuje w sytuacji "mroźnych stosunków dwustronnych" i "słabych perspektyw na przełom", jednak ma "zatrzymać wiodącą w dół spiralę".

Jak pisze Reuters, oba kraje - obecnie największe gospodarki na świecie - dzieli długa lista spraw spornych. Rozmowy Antony'ego Blinkena w Pekinie mają zapobiec przerodzeniu się rozbieżności w otwarty konflikt. Wizyta Blinkena następuje - jak pisze agencja - w sytuacji "mroźnych stosunków dwustronnych" i "słabych perspektyw na przełom".

Zobacz też: Antony Blinken w Chinach. Czego spodziewać się po wizycie, która ma "zatrzymać wiodącą w dół spiralę"?

4. Co wiemy o ukraińskiej kontrofensywie?

Ukraińskie władze informowały, że oficjalnego ogłoszenia rozpoczęcia kontrofensywy nie będzie. Przedstawiciele armii w raportach przyznają jednak, że "działania ofensywne trwają, i to na kilku kierunkach". Ukraińskie siły zbrojne prawdopodobnie przejęły kontrolę nad wioską Piatichatki w obwodzie zaporoskim - relacjonują media w Kijowie, powołując się także na źródła związane z okupantami. Wcześniej rosyjskie propagandowe kanały informowały, że w pobliżu miejscowości trwały zacięte walki.

Wojsko ukraińskie oficjalnie nie potwierdziło doniesień w sprawie deokupacji Piatichatek, wioski położonej w odległości dziewięciu kilometrów od rzeki Dniepr w obwodzie zaporoskim. Media w Kijowie jednak, informując o odbiciu wioski, powołują się na własne źródła, cytują także komunikat tak zwanego "przedstawiciela Rosjan" w okupowanej części obwodu zaporoskiego, kolaboranta Władimira Rogowa. "Gubernator" napisał na kanale Telegram, że "falowe natarcia sił ukraińskich przyniosły efekt w postaci zdobycia miejscowości".

Zobacz też: "Ciężkie i krwawe bitwy". Co wiadomo o przebiegu kontrofensywy ukraińskiej

5. Hiszpania triumfatorem Ligi Narodów

Kolejna edycji Ligi Narodów zakończona. Rozstrzygnięta została w możliwie najbardziej trzymających w napięciu okolicznościach - o losach finału zadecydowały rzuty karne, w których lepsza była Hiszpania, wygrywając 5:4. Wcześniej w meczu o złoto bramki nie padły.

Niedzielne spotkanie na słynnym De Kuip w Rotterdamie było niemalże formalnym zwieńczeniem sezonu w europejskiej piłce. Jasnym stało się przy okazji, że trzecią edycję zmagań organizowanej przez UEFA ligi ponownie wygra nowa nacja.

Zobacz też: Hiszpania pokonała w finale Chorwację i wygrała Ligę Narodów

Autorka/Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl