TVN24 | Świat

Najbogatszy Czech zginął w katastrofie na Alasce

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Najbogatszy człowiek w Czechach Petr Kellner jest jedną z ofiar katastrofy helikoptera na Alasce. Zginęło w niej pięć osób. Miliarder miał 56 lat.

Wiadomość o śmierci miliardera podała w poniedziałek jego grupa inwestycyjna PPF: "Z najgłębszym żalem informujemy, że w sobotę 27 marca w wypadku helikoptera w górach Alaski tragicznie zginął założyciel i większościowy właściciel grupy PPF Petr Kellner".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

PPF poinformowało także, że w katastrofie, której okoliczności są badane, zginęło pięć osób. Pozostałe ofiary to przewodnik Gregory Harms, mieszkaniec Czech Benjamin Larochaix oraz dwóch mieszkańców Alaski, Sean McMannany i 33-letni pilot Zachary Russell.

Do katastrofy doszło około 80 kilometrów od Anchorage, największego miasta Alaski. Śmigłowiec przewoził pasażerów w ramach wyprawy heliskiingowej - sportu ekstremalnego polegającego na zjazdach narciarskich na nieoznakowanych trasach, dokąd narciarze docierają z pomocą helikoptera.

Jedna osoba przeżyła wypadek i jest w szpitalu w Anchorage.

Czołowa postać czeskiego biznesu

Petr Kellner był czołową postacią świata biznesu w Czechach od lat 90. Jego majątek według "Forbesa" szacuje się na 17,5 miliarda dolarów (blisko 69 miliardów złotych).

Na początku lat 90. założył PPF jako spółkę inwestycyjną z partnerami, aby wziąć udział w programie prywatyzacji setek państwowych firm. Grupa PPF rozwijała się w branży ubezpieczeniowej, finansowej, telekomunikacyjnej, produkcyjnej, medialnej i biotechnologicznej, działając głównie w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych.

Kellner za pomocą swojej spółki PPF był m.in. większościowym właścicielem operatora komórkowego O2, właścicielem telewizji TV Nova, a także banku i firm ubezpieczeniowych.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP