Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I wezwał do natychmiastowego zakończenia wojny w Ukrainie

Źródło:
PAP

Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I w czasie nocnego nabożeństwa wielkanocnego w Stambule wezwał do natychmiastowego zakończenia wojny w Ukrainie. Jak mówił, godzi ona w godność człowieka i jest pogwałceniem bożego przykazania miłości bliźniego.

Jego Świątobliwość Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I złożył życzenia chrześcijanom obrządku wschodniego z okazji Wielkanocy i wezwał do natychmiastowego zakończenia wojny w Ukrainie.

- Dzisiaj nasze myśli są z męczeńską Ukrainą i we wszystkich zakątkach ziemi, gdzie szerzy się przemoc i naruszana jest godność ludzka cywili, rannych, ludzi starszych, kobiet i dzieci - mówił patriarcha.

- To samo dotyczy wszystkich innych regionów, gdzie rozgrywa się niewypowiedziana ludzka tragedia - powiedział Bartłomiej.

Wielkanoc obrządku wschodniego

Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy, rozpoczęli w niedzielę obchody świąt wielkanocnych, które w tym roku przypadają u nich tydzień później niż u katolików. Nad ranem w niedzielę w cerkwiach zakończyły się kilkugodzinne jutrznie paschalne i liturgie rozpoczynające się o północy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jutrznia Paschalna, liturgia o północy i uroczysta procesja. Prawosławni i grekokatolicy świętują Wielkanoc

Data tego święta w Kościele katolickim wyliczana jest nieco inaczej niż w Kościele wschodnim, więc w tym samym terminie Wielkanoc przypada w obu obrządkach tylko raz na jakiś czas. Tak było np. w 2017 r. Przeważnie prawosławni świętują jednak Wielkanoc później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach.

Autorka/Autor:momo/kab

Źródło: PAP