Świat

Partia Rajoya wygrała wybory lokalne, ale poniosła duże straty

Świat


Rządząca Partia Ludowa premiera Mariano Rajoya wygrała niedzielne wybory regionalne i samorządowe w Hiszpanii, ale poniosła znaczne straty. Według wstępnych wyników zdobyła 26,7 proc. głosów.

To 10 punktów procentowych mniej niż w poprzednich wyborach, w 2011 roku. To także najgorszy wynik Partii Ludowej w wyborach lokalnych od 20 lat.

Po niedzielnym głosowaniu konserwatywna Partia Ludowa (PP) pozostaje jednak największą siłą polityczną w Hiszpanii. Na drugim miejscu - z 25,2 proc. głosów - jest Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE). Ten wynik daje socjalistom nadzieję na to, że w wielu regionach, miastach i gminach z pomocą innych ugrupowań uda im się odsunąć od władzy Partię Ludową. Trzecią siłą jest liberalne ugrupowanie Ciudadanos (Obywatele), które otrzymało 6,5 proc. głosów. Dobry wyniki osiągnęło nowe lewicowe ugrupowanie Podemos (Możemy) w Madrycie i Barcelonie. W tym ostatnim mieście sformowana wokół Podemos platforma wyborcza zdobyła większość głosów, zaś w stolicy Hiszpanii - nieznacznie przegrała z Partia Ludową, która w niedzielnych wyborach utraciła absolutną większość w tym mieście. Dla hiszpańskich ugrupowań niedzielne głosowanie było ważnym sprawdzianem przed nadchodzącymi, planowanymi na koniec roku, wyborami parlamentarnymi.

Autor: rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości