Papież spotkał się z ojcem Aylana Kurdiego. "Wysłuchał jego bólu"

Źródło:
PAP, Reuters

Papież Franciszek spotkał się z ojcem Aylana Kurdiego, trzylatka który utonął wraz z matką i bratem podczas próby ucieczki do Europy. Zdjęcie zwłok dziecka wyrzuconych na brzeg morza stało się symbolem dramatu migrantów.

Do spotkania doszło po mszy, którą papież Franciszek odprawił na stadionie w stolicy irackiego Kurdystanu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Jak podano w watykańskim komunikacie, Franciszek długo rozmawiał z Abdullahem Kurdim, "wysłuchał jego bólu i wyraził współczucie". Ojciec dziecka podziękował papieżowi "za wyrazy bliskości w obliczu tragedii jego rodziny i wszystkich migrantów". "Z pomocą tłumacza papież był w stanie połączyć się w bólu utraty rodziny" - zaznaczył Watykan.

Sześć lat od tragedii rodziny

Aylan Kurdi, chłopiec kurdyjskiego pochodzenia zginął z matką i bratem na Morzu Śródziemnym we wrześniu 2015 roku, a jego ciało zostało wyrzucone na brzeg w Turcji.

Zdjęcie martwego dziecka przyciągnęło uwagę świata. Przybliżyło problem, z którym zmagają się miliony Syryjczyków, próbujących szukać ucieczki przed wojną domową. Wielu z nich zginęło, podejmując próbę ryzykownej podróży do Europy na przeludnionych statkach.

Papież od dawna wzywał do traktowania migrantów z większym współczuciem. W Iraku, gdzie Kurdi obecnie mieszka, nawoływał do zakończenia konfliktów i przemocy na tle religijnym.

Autorka/Autor:pqv/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Tagi:
Raporty: