Papież spotkał się z ofiarami pedofilii

Świat


Papież Franciszek spotkał się w Dublinie z grupą ofiar pedofilii - podał Watykan. Spotkanie z osobami, które były wykorzystywane przez ludzi Kościoła z Irlandii, było już wcześniej zapowiadane. Jego szczegóły utrzymywano w tajemnicy ze względu na dobro ofiar.

Rzecznik Watykanu Greg Burke poinformował, że spotkanie papieża z ośmioma osobami trwało półtorej godziny. Doszło do niego w pierwszym dniu wizyty Franciszka w Irlandii.

Wśród obecnych, jak ujawnił, była Marie Collins, była członkini Papieskiej Komisji do spraw Ochrony Nieletnich, która wystąpiła z niej protestując przeciwko powolności prac i nierozwiązaniu najważniejszych problemów oraz oporowi ze strony części hierarchii Kurii Rzymskiej.

W oświadczeniu rzecznik wymienił też m.in. duchownych Patricka McCafferty'ego i Joe McDonalda - ofiar wykorzystywania, a także radnego z Dublina Damiana O’Farrella. Wyjaśnił, że jedna z osób, ofiara księdza Tony'ego Walsha, postanowiła zachować anonimowość.

Niektórzy z rozmówców papieża ujawnili dziennikarzom, że używał on bardzo mocnego języka mówiąc o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich. Przekazali, że jednym z tematów rozmowy była sprawa nielegalnych adopcji, czyli odbierania dzieci młodym matkom. Według relacji uczestników spotkania papież był "zaszokowany" tym, co usłyszał.

Spotkanie to zostało zapowiedziane przez Watykan jeszcze przed przyjazdem papieża, ale nie ujawniono wtedy żadnych szczegółów.

Irlandzkie media podkreślają w swych relacjach, że już pierwszego dnia wizyty Franciszek zmierzył się ze sprawą pedofilii w Kościele w tym kraju - największym takim skandalem w Europie biorąc pod uwagę setki sprawców i kilkaset ofiar.

Wcześniej w prokatedrze Najświętszej Maryi Panny w Dublinie papież Franciszek pomodlił się za ofiary pedofilii. W tamtejszej kaplicy od siedmiu lat stoi świeca na znak pamięci o ofiarach wykorzystywania.

"Muszę uznać poważne zgorszenie spowodowane w Irlandii przez wykorzystywanie małoletnich"

Papież, który przed południem rozpoczął wizytę w Irlandii, złożył kwiaty w Kaplicy Najświętszego Sakramentu, gdzie w 2011 roku ustawiono świecę dedykowaną ofiarom pedofilii. Franciszek dłuższą chwilę modlił się tam w milczeniu.

Wcześniej, w przemówieniu wygłoszonym na zamku w Dublinie do irlandzkich władz, papież powiedział: - Muszę uznać poważne zgorszenie spowodowane w Irlandii przez wykorzystywanie małoletnich ze strony członków Kościoła odpowiedzialnych za ich ochronę i wychowanie.

- Nieskuteczność władz kościelnych – biskupów, przełożonych zakonnych, kapłanów i innych – w odpowiednim zareagowaniu na te odrażające przestępstwa słusznie wzbudziła oburzenie i jest nadal przyczyną cierpienia oraz wstydu dla wspólnoty katolickiej - przyznał. - Podzielam te uczucia - oświadczył Franciszek. Zapewnił też o swym zaangażowaniu na rzecz tego, by "wyeliminować tę plagę z Kościoła za wszelką cenę".

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: