Papież Franciszek: prezydent Palestyny to "anioł pokoju"

TVN24


Papież Franciszek przyjął w sobotę przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, którego nazwał "aniołem pokoju". Tematem rozmów Abbasa z papieżem i jego współpracownikami była konieczność wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem i walka z terroryzmem. Do spotkania doszło po tym, jak Watykan ogłosił, że uzna Państwo Palestynę.

Kolejne spotkanie Franciszka z szefem władz Autonomii miało wyjątkowo serdeczny i bezpośredni klimat - zauważyli obserwujący je dziennikarze. Odnotowali, że Abbas powitał papieża słowami: "Widzę, że odmłodniałeś".

Franciszek podarował przywódcy palestyńskiemu medal z wizerunkiem Anioła Pokoju, który - jak zauważył - "niszczy złego ducha wojny". "Pomyślałem o tobie, bo jesteś aniołem pokoju" - powiedział papież.

Kościół katolicki będzie miał uregulowany status w Palestynie?

Następnie Abbas udał się na rozmowy z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej abp. Paulem Gallagherem. W wydanym po tych spotkaniach komunikacie Watykan poinformował, że tematem rozmów było między innymi uzgodnione niedawno całościowe porozumienie watykańsko-palestyńskie, dotyczące także "działalności Kościoła katolickiego w Palestynie". Wcześniej informowano, że w przygotowanej do podpisania umowie znajduje się faktyczne uznanie państwa palestyńskiego, co jest potwierdzeniem wcześniej wyrażanego stanowiska Stolicy Apostolskiej.

Abbas: musimy walczyć z terroryzmem

Mówiono także - podał Watykan - o procesie pokojowym z Izraelem. Według oświadczenia wyrażone zostało pragnienie wznowienia bezpośrednich negocjacji między obu stronami w celu znalezienia "sprawiedliwego i trwałego rozwiązania konfliktu". "Powtórzone zostało życzenie, by przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej Izraelczycy i Palestyńczycy podjęli z determinacją odważne decyzje na rzecz pokoju" - podał Watykan. Abbas rozmawiał też za Spiżową Bramą o konfliktach na całym Bliskim Wschodzie i potrzebie walki z terroryzmem oraz dialogu międzyreligijnego. Przywódca Autonomii Palestyńskiej przyjechał do Watykanu na niedzielną kanonizację dwóch palestyńskich zakonnic żyjących na przełomie XIX i XX wieku: Marii Bauardi i Marii Alfonsyny Danil Ghattas.

Autor: fil/ja / Źródło: PAP