Papież Franciszek pobłogosławił wiernych z balkonu bazyliki Świętego Piotra. Jego wielkanocne orędzie przeczytał jego asystent. "Niech Zmartwychwstały Chrystus wyleje wielkanocny dar pokoju na udręczoną Ukrainę" - wezwał Franciszek. Zapewnił też, że jest blisko "całego narodu izraelskiego i narodu palestyńskiego".
- W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra i pozdrowił wiernych.
- Orędzie wielkanocne papieża przeczytał jego asystent. Papież apelował o "nadzieję, że pokój jest możliwy".
- Więcej informacji związanych z Wielkanocą i wydarzeniami w Watykanie na tvn24.pl.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego około 35 tys. osób z całego świata przybyło na plac Świętego Piotra na mszę, którą jako delegat papieża Franciszka odprawił kardynał Angelo Comastri. Odczytał on homilię przygotowaną przez papieża. Franciszek zachęcił w niej do odnowienia daru nadziei i radości.
Później Franciszek, przechodzący rekonwalescencję po ciężkiej chorobie, pojawił się na balkonie bazyliki Świętego Piotra na południowe błogosławieństwo Urbi et Orbi (miastu i światu). Papieża powitały entuzjastycznie dziesiątki tysięcy uczestników uroczystej mszy, która odbyła się wcześniej na placu.
Franciszek w orędziu wielkanocnym zaapelował o nadzieję, że pokój jest możliwy. Orędzie odczytał w obecności papieża jego asystent. Papież prosił o sprawiedliwy i trwały pokój dla Ukrainy. Wezwał: "Niech Zmartwychwstały Chrystus wyleje wielkanocny dar pokoju na udręczoną Ukrainę i pobudzi wszystkich zaangażowanych do kontynuowania wysiłków na rzecz osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju".
Papież napisał w orędziu: "Chciałbym, abyśmy na nowo żywili nadzieję, że pokój jest możliwy! Niech z Grobu Pańskiego, z Kościoła Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie w tym roku Wielkanoc jest obchodzona tego samego dnia przez katolików i prawosławnych, światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat".
Wielkanocne orędzie papieża Franciszka
Franciszek zapewnił: "Jestem blisko cierpiących chrześcijan w Palestynie i w Izraelu, a także całego narodu izraelskiego i narodu palestyńskiego".
Wyraził zaniepokojenie "zaostrzającym się klimatem antysemityzmu, który szerzy się na całym świecie". "Jednocześnie kieruję moje myśli do mieszkańców, a w szczególności do wspólnoty chrześcijańskiej w Strefie Gazy, gdzie straszliwy konflikt nieustanie rodzi śmierć i zniszczenie oraz powoduje dramatyczną i haniebną sytuację humanitarną" - dodał.
Papież zaapelował do walczących stron: "Niech nastanie zawieszenie broni, niech zakładnicy zostaną uwolnieni i udzieli się pomocy ludziom, którzy są głodni i dążą do pokojowej przyszłości".
Autorka/Autor: ek
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ANGELO CARCONI/PAP