Podczas spotkania z dziesiątkami tysięcy wiernych na placu Świętego Piotra w Nowy Rok papież Franciszek złożył wszystkim życzenia szczęśliwego i spokojnego roku. W obchodzony 1 stycznia Światowy Dzień Pokoju papież podkreślił, że jest on zawsze możliwy.
- Niech to będzie rok pokoju - mówił Franciszek w trakcie spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański. - Musimy zawsze szukać pokoju - dodał. Papież przypomniał wiernym, że źródłem pokoju jest modlitwa. To ona, stwierdził, sprawia, że "pokój kiełkuje". Papież zwrócił uwagę na znaczenie wychowania w duchu pokoju.
"Połączmy siły"
Watykan połączył się następnie telemostem z miastem Rovereto w Trydencie na północy Włoch, gdzie znajduje się wielki dzwon "Maria Dolens", zbudowany w hołdzie poległym na wszystkich wojnach i pobłogosławiony przez papieża Pawła VI w 1965 roku. Tysiące ludzi zebranych na placu Świętego Piotra wysłuchały wraz z papieżem uderzeń tego dzwonu. Franciszek powiedział: - Niech wyraża on życzenie, by nigdy więcej nie było wojen, lecz zawsze pragnienie i zaangażowanie na rzecz pokoju i braterstwa między narodami.
"Niedorzeczny rozdział"
Rano papież odprawił mszę w bazylice Świętego Piotra, w trakcie której przypomniał w homilii, że Chrystus i Kościół są "nierozłączni". - Nie można - dodał - zrozumieć zbawienia dokonanego przez Jezusa nie uwzględniając macierzyństwa Kościoła".
- Oddzielanie Jezusa od Kościoła oznaczałoby chęć wprowadzania "niedorzecznego rozdziału". Nie można kochać Chrystusa, ale nie kochać Kościoła, słuchać Chrystusa, ale nie Kościoła, należeć do Chrystusa, ale pozostając poza Kościołem - podkreślił papież przywołując słowa Pawła VI.
Wskazał wiernym, że Jezus Chrystus jest błogosławieństwem dla każdego człowieka i dla całej ludzkości. Papież modlił się o pokój w sercach ludzi, w rodzinach i między narodami.
"Już nie niewolnicy, lecz bracia"
Nawiązując do hasła tegorocznego orędzia na Światowy Dzień Pokoju "Już nie niewolnicy, lecz bracia" Franciszek powiedział: - Wszyscy jesteśmy powołani, aby być wolnymi, wszyscy, aby być dziećmi i to każdy według swojej odpowiedzialności, by zwalczać nowoczesne formy niewolnictwa.
- Połączmy nasze siły z każdego narodu, kultury i religii. Niech nas prowadzi i wspiera Ten, który, aby uczynić nas wszystkich braćmi, stał się naszym sługą - wezwał papież.
Pozdrowienie Kościoła
Zwrócił się następnie do wiernych: - Chciałbym zaproponować wszystkim, by pozdrowić Maryję, tak jak uczynił to odważny lud Efezu krzycząc : "Święta Matka Boża". - Według jednej z opowieści - nie wiem, czy jest ona prawdziwa - niektórzy mieli w rękach kije po to, aby biskupi zrozumieli , co by się przydarzyło, gdyby nie mieli odwagi wznosić tego okrzyku - mówił Franciszek. - Zachęcam was wszystkich, by bez kijów wznieść taki okrzyk pozdrowienia Kościoła - poprosił wiernych.
Autor: asz\mtom / Źródło: PAP