Świat

Papież Franciszek: Musimy zrobić wszystko, by Kościół nie stał się zagraconym zamkiem

Świat

Aktualizacja:

Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w Bazylice Świętego Piotra. Na początku nabożeństwa papież modlił się leżąc przed głównym ołtarzem. Zgodnie z tradycją nie wygłosił homilii. Zrobił to po raz 34. kaznodzieja Domu Papieskiego, ojciec Raniero Cantalamessa. W swojej mowie przywołał Franza Kafkę.

Odnosząc się do wyboru nowego biskupa Rzymu włoski kapucyn podkreślił, że rozpoczyna się nowy rozdział w Kościele. "Czas pełen nadziei" - dodał.

34. kazanie Cantalamessy

Ojciec Cantalamessa wspomniał w kazaniu Franza Kafkę. - Musimy zrobić wszystko, co możliwe, by Kościół nigdy nie stał się skomplikowanym i zagraconym zamkiem, opisanym przez Kafkę - oświadczył.

- Trzeba - uznał kaznodzieja - obalić mury podziałów, które dzielą różne Kościoły chrześcijańskie, nadmiar biurokracji, pozostałości ceremoniałów, prawa i kontrowersje z przeszłości.

Powtarzał też słowa nowego papieża, który wielokrotnie mówił o potrzebie "wyjścia na peryferie egzystencji", czyli tam, gdzie jest ubóstwo i cierpienie.

Wcześniej ojciec Cantalamessa, który już po raz 34. wygłosił kazanie w Wielki Piątek w Bazylice Świętego Piotra, powiedział Radiu Watykańskiemu: "Nowego papieża znam jeszcze z Buenos Aires i podziwiam go". "Szczerze mówiąc wolałbym zamilknąć, bo ten papież jednym gestem i dwoma słowami jest w stanie powiedzieć więcej niż ja całym moim kazaniem" - przyznał papieski kaznodzieja.

Papież na Palatynie. Rozważania młodzieży z Libanu

Uroczystości Wielkiego Piątku zakończy późnym wieczorem Droga Krzyżowa, która odbędzie się w Koloseum.

W jej trakcie papież Franciszek będzie modlił się siedząc na Palatynie, jednym z siedmiu rzymskich wzgórz - poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Według niego nowy papież skróci formułę składania życzeń wielkanocnych w wielu językach.

Na piątkowym briefingu watykański rzecznik powiedział, że w czasie Drogi Krzyżowej krzyż nieść będą: papieski wikariusz dla diecezji rzymskiej kardynał Agostino Vallini, rodzina włoska i hinduska, członkowie stowarzyszenia pomocy niepełnosprawnych pielgrzymom, seminarzyści z Chin, franciszkanie z Ziemi Świętej, zakonnice z Nigerii i z Libanu, młodzi Brazylijczycy.

Rozważania do tegorocznego nabożeństwa napisali jeszcze na prośbę Benedykta XVI młodzi ludzie z Libanu - kraju, który papież odwiedził we wrześniu zeszłego roku.

Rozpoczynająca się o godzinie 20.30 w Wielką Sobotę Msza Wigilii Paschalnej w Bazylice Świętego Piotra będzie zapewne krótsza niż w latach ubiegłych, gdyż liturgia zostanie uproszczona - podał Watykan. Ta najdłuższa msza w roku trwała zazwyczaj trzy godziny.

Autor: adso/tr/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości