Papież: zło podstępem przyciąga nas do siebie spiralami śmierci

TVN24


Papież Franciszek w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny modlił się za tych, którzy stracili nadzieję. Na rzymskim placu Hiszpańskim mówił, że Jezus "zrywa kajdany zła, wyzwala z najgorszych uzależnień, uwalnia od najbardziej przestępczych więzów". - Pomóż nam chronić się przed złem, które podstępem przyciąga nas do siebie spiralami śmierci - modlił się papież.

Zgodnie z tradycją papież Franciszek udał się w niedzielę po południu na plac Hiszpański w centrum Wiecznego Miasta, gdzie modlił się przy figurze Matki Bożej Niepokalanej.

"Czym innym jest być grzesznikiem, a czym innym człowiekiem zepsutym"

W odczytanej modlitwie do Matki Bożej, którą ułożył na tę uroczystość, podkreślił: - Przypominasz nam, że jesteśmy grzesznikami, ale nie jesteśmy już niewolnikami grzechu.

- Czym innym jest być grzesznikiem, a czym innym człowiekiem zepsutym - mówił.

Franciszek wskazał, że "jedną rzeczą jest upaść, a potem skruszonym wyznać to i podnieść się z pomocą Bożego miłosierdzia". - Czym innym jest obłudne współistnienie ze złem, zepsucie serca, które na zewnątrz jawi się nieskazitelne, lecz w środku jest pełne złych zamiarów i nikczemnego egoizmu - podkreślał.

- Jak bardzo potrzebujemy wyzwolenia od zepsucia serca, które jest najcięższym zagrożeniem - dodał.

Papież: Jezus zrywa kajdany zła, uwalnia od przestępczych więzów

Papież zawierzył wszystkich na świecie, którzy są "uciskani nieufnością, przygnębieniem z powodu grzechu, którzy myślą, że dla nich nie ma już nadziei". - Jezus i tylko on zrywa kajdany zła, wyzwala z najgorszych uzależnień, uwalnia od najbardziej przestępczych więzów, łagodzi najtwardsze serca - powiedział.

Franciszek mówił, że gdy zmiana ta zachodzi w ludziach, zmienia się też oblicze miasta, także - jak dodał - dzięki małym gestom. Wskazał na potrzebę tego, by "kochać się nawzajem, pomagać sobie jak bracia, nawet gdy są różni od nas".

- Pomóż nam chronić się przed złem, które podstępem przyciąga nas do siebie spiralami śmierci - modlił się papież.

Na placu Hiszpańskim i okolicznych uliczkach historycznego centrum Rzymu zgromadziły się tysiące ludzi. W drodze na plac papież odwiedził bazylikę Matki Bożej Większej, gdzie modlił się przed obrazem "Salus Populi Romani", Matki Bożej - patronki Rzymu.

Autor: akw//now / Źródło: PAP