Papież wzywa "wszystkie strony do samokontroli"

[object Object]
Papież Franciszek zaapelował o pokój po zabiciu generała Kasema Sulejmaniegotvn24
wideo 2/14

W wielu częściach świata czuje się "straszliwy klimat napięć" - powiedział w niedzielę w czasie spotkania z wiernymi w Watykanie papież Franciszek. Wezwał do dialogu, samokontroli i przestrzegł przed wojną mówiąc, że przynosi ona tylko śmierć i zniszczenie.

Zwracając się do tysięcy wiernych zebranych na modlitwie Anioł Pański w południe na Placu Świętego Piotra papież nawiązał do napięć, do jakich doszło w rezultacie zabicia przez siły USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego.

CZYTAJ WIĘCEJ O ATAKU, W KTÓRYM ZGINĄŁ SULEJMANI >

Franciszek oświadczył, że "w wielu częściach świata czuje się straszliwy klimat napięć". - Wojna przynosi tylko śmierć i zniszczenie. Wzywam wszystkie strony do podtrzymania płomienia dialogu i samokontroli oraz uniknięcia cienia wrogości. Módlmy się w milczeniu, aby Pan obdarzył nas tą łaską - dodał. Następnie papież modlił się w ciszy.

- W tę pierwszą niedzielę roku ponownie składam wszystkim życzenia spokoju i pokoju w Panu. W momentach szczęśliwych i trudnych zawierzmy się jemu, który jest naszą nadzieją - podkreślił.

Śmierć "generała cienia"

Kasem Sulejmani był dowódcą sił Al Kuds, jednostki specjalnej w strukturach Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej odpowiedzialnej za operacje zagraniczne. Nazywany bywał często "generałem cieniem" i otoczony w Iranie uwielbieniem godnym celebrytów.

Associated Press podkreśliła, że śmierć Irańczyka może okazać się punktem zwrotnym w sytuacji na Bliskim Wschodzie i bez wątpienia spotka się ostrym odwetem ze strony Iranu i sił przez niego popieranych.

Potencjał militarny krajów Bliskiego WschoduMaciej Zieliński , Adam Ziemienowicz | PAP

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: