Papież chce spotkać się z ofiarami księży-pedofilów


Papież Benedykt XVI być może spotka się z ofiarami księży-pedofilów w czasie swojej wizyty w Wielkiej Brytanii. Taką informację przekazał rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

- Jest taka możliwość; nie mogę jej wykluczyć, ale także nie mogę tego teraz zapowiedzieć - oświadczył rzecznik podczas briefingu na temat papieskiej podróży. Pielgrzymka na Wyspy rozpoczyna się 16 września.

Według BBC, Benedykt XVI ma rozmawiać z około dziesięcioma osobami. Wszystkie spotkania mają charakter bardzo prywatny.

Ksiądz Lombardi przypomniał, że tego typu spotkań, wymagających nadzwyczajnej dyskrecji, nigdy się nie zapowiada. - Musi się to odbywać w klimacie dyskretnego, duchowego skupienia. Nie można z tego robić propagandy - dodał.

Z ofiarami księży-pedofilów papież widział się podczas kilku swych zagranicznych pielgrzymek, w Australii, USA i na Malcie.

Płatny wstęp na msze?

Lombardi zapewnił, że Stolica Apostolska nie jest zaniepokojona możliwymi protestami podczas wizyty Benedykta XVI w Zjednoczonym Królestwie. - Wrogość wobec papieża jest elementem całkowicie mniejszościowym - dodał. - Echo, jakie znalazło to w mediach, przewyższa prawdziwą wrażliwość ludności, na co wskazują także wiarygodne sondaże, mówiące o znaczącym zainteresowaniu wizytą Benedykta XVI - podkreślił ks. Lombardi.

Protesty Brytyjczyków wywołały szczególnie doniesienia, że wstęp na msze odprawiane przez papieża ma być płatny. Stolica Apostolska zapowiedziała, że opłata będzie pobierana w formie dobrowolnego datku.

Drastyczne przypadki w Irlandii

Wielka Brytania zmaga się z problemem molestowania dzieci przez księży od kilkunastu lat. Szczególnie drastyczne przypadki miały miejsce w Irlandii. Problem zaczął się jeszcze w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

W Wielkiej Brytanii bardzo silnie akcentowano fakt, że sam Benedykt XVI nie dość zdecydowanie zareagował na informacje o pedofilii wśród księży i nie wyciągnął wobec winnych odpowiednio surowych konsekwencji.

W marcu papież napisał list do irlandzkich ofiar molestowania. Był też chwalony za to, że jako pierwszy papież w historii spotkał się z wykorzystanymi przez księży osobami.

Katolicyzm wyznaje w Anglii ok. 10 proc. społeczeństwa.

Źródło: PAP, bbc.co.uk