Prezydent Niemiec apeluje do rodaków: zaszczepcie się, stawką jest przyszłość naszego kraju

Autor:
tas/dap
Źródło:
PAP

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w artykule na łamach "Bild am Sonntag" zaapelował do rodaków, by szczepili się przeciwko koronawirusowi i ograniczali kontakty. "Sytuacja ponownie dramatycznie się pogarsza. Coraz więcej osób walczy o życie na oddziałach intensywnej terapii. Każdego dnia setki ludzi przegrywają tę walkę. Czy można mieć jakiekolwiek wątpliwości, że ta pandemia jest sprawą życia i śmierci?" - podkreślił prezydent.

W artykule prezydent zaapelował o szczepienia przeciw koronawirusowi. "Zaszczepcie się, stawką jest przyszłość naszego kraju" - napisał, dodając: "Od tego tygodnia mamy 100 tysięcy zmarłych na Covid w Niemczech. Niewyobrażalna liczba, która mnie szokuje i boli".

"Sytuacja ponownie dramatycznie się pogarsza. Coraz więcej osób walczy o życie na oddziałach intensywnej terapii. Każdego dnia setki ludzi przegrywają tę walkę. Czy można mieć jakiekolwiek wątpliwości, że ta pandemia jest sprawą życia i śmierci?" - podkreślił prezydent.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Steinmeier: trzymajmy się zasad

Steinmeier przypomniał, że niemieckie państwo "ma środki, aby uchronić się przed ciężkim, a nawet śmiertelnym przebiegiem choroby". "Ale jak dotąd wciąż zbyt mało osób z niej skorzystało" - podkreślił i dodał. "Dlatego jeszcze raz zwracam się dziś (...) z prośbą: zaszczepcie się i w porę odnówcie swoje szczepienia! Chodzi o wasze i waszych bliźnich zdrowie! Stawką jest przyszłość naszego kraju".

Ważne jest, "abyśmy teraz wszyscy działali razem. Trzymajmy się zasad, zredukujmy jeszcze raz nasze kontakty. Zróbmy to, aby nie zamykano znowu szkół (...), abyśmy nie musieli znowu całkowicie zamykać życia publicznego" - napisał prezydent.

Na koniec dodał: "I choć gorzkie jest to, że nie spełniło się nasze życzenie o +normalnym+ Adwencie (dziś przypada pierwsza niedziela Adwentu - red.): zachowajmy wiarę, że razem uda nam się przełamać czwartą falę i opanować pandemię. Tego właśnie życzę naszemu krajowi i wam wszystkim".

Ponad 44 tysiące nowych zakażeń

W Niemczech siedmiodniowa zachorowalność na koronawirusa wzrosła w niedzielę do 446,7 - ogłosił Instytut Roberta Kocha (RKI). W sobotę wynosiła 444,3. Wartość ta wskazuje, ile osób na 100 tys. mieszkańców zostało zakażonych koronawirusem w ciągu ostatnich siedmiu dni.

Urzędy zdrowia zgłosiły do RKI 44 401 nowych zakażeń, czyli o 1674 więcej niż w niedzielę tydzień temu. Kolejne 104 osoby zmarły w związku z koronawirusem, co zwiększa łączną liczbę zgonów do 100 883.

Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości