Pałac Buckingham, jedna z wizytówek Londynu i siedziba królowej Elżbiety II, przejdzie gruntowny remont. Prace zaplanowane są na dekadę, przeznaczono na nie 369 milionów funtów (niespełna dwa mld zł). Rząd zaaprobował plan finansowy, uznając "pilną potrzebę" przeprowadzenia robót.
Główny nacisk położony zostanie na wymianę instalacji elektrycznych, rur wodno-kanalizacyjnych i systemu ogrzewania, zamontowanych w pałacu niedługo po drugiej wojnie światowej. Ślad węglowy budynku - całkowita suma emisji gazów cieplarnianych wywołanych bezpośrednio lub pośrednio przez użytkowników pałacu - ma zmniejszyć się o 40 proc.
- Koszt tych pilnych prac został poprawnie wyliczony i zapewni możliwość kontynuowania odwiecznej tradycji: funkcjonowania pałacu jako siedziby naszego monarchy - powiedział w piątek David Gauke, brytyjski wiceminister finansów.
Królowa się nie wyprowadzi
Remont zostanie sfinansowany dzięki czasowemu zwiększeniu tzw. Sovereign Grant, publicznego funduszu przeznaczonego na potrzeby monarchii, na którego konto co roku wpłaca pieniądze rząd w Londynie.
O planach przeprowadzenia renowacji londyńskiej siedziby koronowanej głowy mówiono już w ubiegłym roku. Wówczas łączne koszty robót szacowano na 150 mln funtów.
Najważniejsze prace mają się zacząć w kwietniu 2017 roku. Początkowo nie wykluczano, że na czas remontu lokatorów pałacu będzie czekała przeprowadzka. Obecnie jednak biuro prasowe królowej poinformowało, że pałac pozostanie "zamieszkany i w pewni sprawny".
Zarządzający pałacem Mistrz Dworu Tony Johnstone-Burt powiedział, że po zakończeniu prac Pałac Buckingham będzie spełniał wszystkie wymogi i będzie mógł funkcjonować przez najbliższe 50 lat. W przyszłości rezydencja będzie także częściej otwarta dla zwiedzających, generując dodatkowy przychód i zmniejszając obciążenia dla budżetu państwa.
- Traktujemy bardzo poważnie zobowiązania, jakie wiążą się z otrzymaniem takiej kwoty ze środków publicznych. Jesteśmy przekonani, że dokonując takiej inwestycji teraz, możemy uniknąć znacznie bardziej kosztownych i potencjalnie katastrofalnych w skutkach kłopotów z budynkiem w przyszłości - dodał Johnstone-Burt.
Ostatnia renowacja ponad 60 lat temu
Ostatnia istotna renowacja budynku odbyła się w 1952 roku, kiedy Elżbieta II objęła brytyjski tron po śmierci swojego ojca, Jerzego VI.
Co roku miliony turystów odwiedza Pałac Buckingham, zwłaszcza po to, by obejrzeć tradycyjną zmianę warty oraz uroczystości letniego otwarcia sezonu.
Autor: rzw / Źródło: Reuters,PAP
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA 2.0 | Gabriel Villena Fernández