Organizacja Wyzwolenia Palestyny zgodziła się w sobotę na niebezpośrednie negocjacje pokojowe z Izraelem. W ten sposób oczyszczono teren dla amerykańskiego negocjatora do wznowienia rozmów po półtorarocznym pacie.
Komitet Wykonawczy OWP zgodził się na negocjacje w Ramallah, na terenie okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu Jordanu. Rozmowy będą prowadzone przez amerykańskiego wysłannika na Bliski Wschód George'a Mitchella.
W zeszłym tygodniu Stany Zjednoczone wyraziły nadzieję na wznowienie niebezpośrednich rozmów przed wyjazdem swojego mediatora z regionu, co miało nastąpić w niedzielę. Mitchell już w środę spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
Rozmowy będą prowadzone przez Amerykanina, który będzie kursował między premierem Izraela i Mahmudem Abbasem - poinformował w sobotę rzecznik OWP Yasser Abed Rabbo. - Jeśli o nas chodzi, początek negocjacji może być ogłoszony dziś - powiedział.
Półtora roku ciszy
Od stycznia 2009 roku, kiedy zerwane zostały poprzednie rozmowy, relacje między Izraelem i Palestyną są mocno napięte. Dotąd nie było zgody nawet co do aspektów technicznych takich rozmów, nie mówiąc już o ich rozpoczęciu.
Władze palestyńskie odmówiły bezpośrednich rozmów z przedstawicielami Izraela do czasu przerwania izraelskiego budownictwa na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie. Premier Netanjahu zgodził się natomiast dyskutować o wszystkim, ale stanowczo zaznaczył, że jego priorytetem jest ochrona bezpieczeństwa Izraela.
Czym jest OWP?
OWP powstała w 1964 roku. Składa się z organizacji zmierzających do utworzenia niepodległego państwa palestyńskiego. Od 2004 roku na czele OWP stoi prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.
Amerykański negocjator będzie miał bardzo trudne zadanie. Od lat na przeszkodzie procesowi pokojowemu stoją dwie podstawowe sprawy - izraelskie osadnictwo na terenach palestyńskich oraz status Jerozolimy, którą Palestyńczycy chcą widzieć jako stolicę swojego niepodległego kraju.
Źródło: Reuters