"Osłabianie ducha aktu założycielskiego Rady Rosja-NATO z 1997 roku"


Między Rosją a NATO mamy całkowity brak zaufania i trudno będzie je przywrócić - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, w przeddzień spotkania Rady NATO-Rosja. MSZ Rosji oświadczyło, że podjęta zostanie kwestia rozszerzenia NATO na wschód.

Rosyjsko-natowskie stosunki cechuje deficyt wzajemnego zaufania - oznajmił Pieskow. Według niego można mówić wręcz o "triumfie obopólnego braku zaufania".

Rzecznik wyraził również przekonanie, że dialog Rosji i NATO "nie będzie prosty, ponieważ zaufanie niszczy się bardzo szybko, ale jego odbudowa przebiega dużo wolniej i przy znacznie większych wysiłkach". Pieskow podkreślił, że Rosja zawsze była zwolennikiem dialogu z NATO. - W związku z tym możemy tylko wyrazić satysfakcję, że dialog będzie kontynuowany - oznajmił. Natomiast rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że podczas dyskusji strona rosyjska "ma zamiar wyrazić zaniepokojenie w związku z otwartym kursem Sojuszu zorientowanym na wojskowo-polityczne 'odstraszanie' Rosji i rozbudowę infrastruktury wojskowej NATO na wschód". Dodała, że Rosja odbiera to jako "osłabianie ducha aktu założycielskiego Rady Rosja-NATO z 1997 roku".

Środowe spotkanie

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział we wtorek, że jednym z tematów środowego spotkania w Brukseli będą niebezpieczne incydenty na Bałtyku z udziałem rosyjskich samolotów wojskowych. Podkreślił, że spotkanie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów będzie pierwszym od 2014 roku. - Jest bardzo ważne, byśmy prowadzili polityczny dialog (z Rosją), szczególnie w tak trudnych czasach jak teraz - wskazał szef NATO. - Głównym celem spotkania Rady NATO-Rosja jest wymiana poglądów, zwiększenie przejrzystości i przewidywalności działań - poinformował. Rada NATO-Rosja powstała w 2002 roku na mocy ustaleń zawartych w tzw. Deklaracji Rzymskiej jako forum dla konsultacji w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i współpracą między państwami członkowskimi NATO i Federacją Rosyjską. Po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu działań militarnych na wschodzie Ukrainy w 2014 roku NATO zawiesiło cywilną i wojskową współpracę z Moskwą. Kontakty w ramach Rady NATO-Rosja zostały obniżone do szczebla ambasadorów. Od wybuchu konfliktu ukraińskiego odbyły się dwa spotkania z udziałem ambasadorów - w marcu i czerwcu 2014 roku.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: NATO

Tagi:
Raporty: