Orangutanica wiedziała, że przyjdzie trzęsienie

 
Orangutany przeczuwają trzęsienia ziemisxc.hu

Kilkanaście minut przed tym, jak w Nowym Jorku zatrzęsła się ziemia, zwierzęta w zoo zaczęły się dziwnie zachowywać. Szczególnie zaniepokojona okazała się orangutanica Iris, ale zdenerwowane były też goryle, flamingi i lemury.

We wtorkowe popołudnie opiekun małp w nowojorskim zoo zauważył, że jego podopieczna, orangutanica Iris, dziwnie się zachowuje. Zwierzę wydawało z siebie głośny gardłowy dźwięk. Potem zaczęło miotać się po klatce.

Opiekun małpy nie mógł domyślić się, co jest powodem niepokoju orangutanicy. Po kilku sekundach już wiedział - i poczuł - zatrzęsła się ziemia.

- Zwierzęta wiedzą. Mówi się o tym zwykle w ramach ciekawostek, ale to prawda - mówią pracownicy zoo.

Zanim ludzie zorientowali się, że coś się dzieje, zauważyły to nie tylko orangutany, ale też goryle, flamingi i lemury.

Słyszą, czują czy obserwują?

Naukowcy sądzą, że być może zwierzęta wyczuwają zmiany pola elektromagnetycznego lub słyszą dźwięki niewykrywalne dla ludzkiego ucha. Spekuluje się również, że czują niewyczuwalne dla człowieka zapachy. Ale niektórzy mówią, że zwierzęta po prostu uważniej obserwują naturę i są w stanie wcześniej zareagować na zmiany w otoczeniu.

Podczas samego trzęsienia, ogród zoologiczny w Nowym Jorku był pełen wycia i głośnych odgłosów. Nieruchome zwykle w ciągu dnia węże, zwijały się i pełzały. Odpoczywające lwy nagle wstały i uważnie nasłuchiwały tego, co się dzieje. Niektóre zwierzęta pozostały poruszone do końca dnia; nie chciały jeść ani spać o stałych dla nich godzinach.

Źródło: Washington Post

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu