Operacja Interpolu w 15 krajach Ameryki Łacińskiej, ponad 14 tysięcy aresztowanych

Źródło:
PAP
Operacja Interpolu w 15 krajach Ameryki Łacińskiej
Operacja Interpolu w 15 krajach Ameryki Łacińskiej
Twitter/INTERPOL_HQ
Operacja Interpolu w 15 krajach Ameryki ŁacińskiejTwitter/INTERPOL_HQ

Ponad 14 tysięcy osób zostało aresztowanych w jednej z największych w skali światowej operacji Interpolu przeprowadzonej w 15 krajach Ameryki Łacińskiej pod kryptonimem Trigger IX. Oprócz tego służby skonfiskowały ponad osiem tysięcy sztuk broni palnej i 300 tysięcy sztuk amunicji.

14 260 osób aresztowanych, konfiskata 8263 sztuk nielegalnie posiadanej broni palnej oraz ponad 300 tysięcy sztuk amunicji - to rezultat jednej z największych w skali światowej operacji Interpolu przeprowadzonej w 15 krajach Ameryki Łacińskiej pod kryptonimem Trigger IX w dniach 12 marca - 2 kwietnia.

Jak wynika z ogłoszonego we wtorek komunikatu międzynarodowej organizacji policyjnej, zdołała ona w ciągu trzech tygodni skoordynowanych działań rozbić dwadzieścia zorganizowanych grup przestępczych. Wśród nich uważaną za jedną z najniebezpieczniejszych w regionie, brazylijską Primer Comando da Capital oraz dwie inne - Mara Salvatrucha i Kartel Bałkański.

Interpol przeprowadził jedną z największych w skali światowej operacjiTwitter/INTERPOL_HQ

Wszystkie zaangażowane były w nielegalny międzynarodowy handel bronią palną i przemyt narkotyków na wielką skalę. W trakcie operacji na terenie jednego tylko kraju - Urugwaju, odwiedzanego przez liczne rzesze zagranicznych turystów - skonfiskowano około 100 tysięcy sztuk amunicji przemyconej z Europy.

W trakcie operacji władze Brazylii i Paragwaju zamknęły kilka sklepów z bronią palną i amunicją po wykryciu, iż są one dostarczane z Europy nielegalnie i wprowadzane do sprzedaży bez pozwoleń.

Bezprecedensowy poziom współdziałania 15 krajów

Jak stwierdza komunikat Interpolu, "zdołano wykryć piętnaście nowych sposobów działania stosowanych przez organizacje przestępcze przy produkcji, handlu, przemycie i ukrywaniu przerzutów broni palnej".

Komunikat mówi też o "wykryciu ścisłych powiązań między handlem bronią palną a rynkiem narkotyków". Skonfiskowano 203 tony kokainy i innych narkotyków o wartości rynkowej 5,7 miliona dolarów oraz 372 tony surowców do produkcji innych substancji narkotykowych.

Operacja InterpoluTwitter/INTERPOL_HQ

"W trakcie operacji zdołano osiągnąć nie mający precedensu poziom współdziałania piętnastu krajów, a także doprowadzić do wykrycia wielu powiązań korupcyjnych, oszustw, przypadków handlu ludźmi, przestępstw przeciwko środowisku naturalnemu i działalności terrorystycznej" - informuje Interpol.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/INTERPOL_HQ