ONZ ma mieć dostęp do wszystkich instalacji atomowych Iranu


Szkic ostatecznego porozumienia ws. irańskiego programu atomowego przewiduje, że inspektorzy ONZ uzyskają dostęp do wszystkich podejrzanych instalacji atomowych Iranu, w tym wojskowych - podał we wtorek Reuters. Agencja powołuje się na źródło dyplomatyczne.

Według tego informatora, jeśli porozumienie zostanie zaakceptowane przez uczestników negocjacji, Rada Bezpieczeństwa ONZ jeszcze w lipcu mogłaby uchwalić odpowiednią rezolucję, a strony mogłyby zacząć realizować postanowienia umowy (w tym ograniczenie programu przez Iran i znoszenie sankcji przez społeczność międzynarodową) w pierwszej połowie 2016 r.

W negocjacjach uczestniczą delegacje Iranu oraz sześciu światowych potęg (USA, W. Brytania, Francja, Chiny, Rosja i Niemcy). Reuters zastrzega, że zapisy porozumienia w finalnym kształcie mogą różnić się od tych w jego roboczej wersji. Przywoływani przez Reutera dyplomaci zaangażowani w rozmowy liczą na to, że ostateczną wersję porozumienia uda się zaakceptować jeszcze we wtorek.

Będzie wspólne oświadczenie

Irańska agencja ISNA zapowiedziała w poniedziałek późnym wieczorem, że szef MSZ Iranu Mohammad Dżawad Zarif oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini "za kilka godzin" odczytają wspólne oświadczenie w obecności ministrów spraw zagranicznych sześciu mocarstw.

Porozumienie stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemiec z Iranem ma doprowadzić do ograniczenia irańskiego programu nuklearnego i zagwarantować, że nie będzie on służył pracom nad bronią nuklearną. Rząd w Teheranie liczy w zamian na zniesienie sankcji, nałożonych na Iran przez społeczność międzynarodową.

Obecna runda rozmów w Wiedniu trwa już ponad dwa tygodnie. Miała zakończyć się 30 czerwca, ale trzykrotnie przesuwano już termin zakończenia negocjacji.

Autor: iwan/ja / Źródło: PAP, Reuters