TVN24 | Świat

ONZ krytykuje Pakistan za prawo o bluźnierstwie. "Prowadzi do przemocy wobec mniejszości religijnych"

TVN24 | Świat

Autor:
asty//rzw
Źródło:
PAP

Wysoka Komisarz ONZ Michelle Bachelet skrytykowała Pakistan za utrzymanie w mocy prawa o obrazie islamu. Jej zdaniem prawo o bluźnierstwie prowadzi do ataków na inne religie w Pakistanie. Przepisy przewidują karę śmierci za złamanie prawa.

- Mniejszości religijne w Pakistanie wciąż stają w obliczu przemocy, powtarzających się ataków na miejsca kultu i dyskryminację w przepisach prawa – powiedziała Michelle Bachelet, Wysoka Komisarz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka, podczas sprawozdania Rady Praw Człowieka w Genewie.

- Rząd Pakistanu, mimo rekomendacji ze strony międzynarodowych instytucji praw człowieka, nie znowelizował ani nie usunął przepisów prawa o bluźnierstwie, które prowadzą do przemocy wobec mniejszości religijnych, a także arbitralnych aresztowań i dochodzeń sądowych - podkreśliła Bachelet.

Wysoka Komisarz przypomniała o sprawie skazanego w grudniu 2019 roku na karę śmierci za obrazę islamu Junaida Hafeeza. W 2013 roku 33-letni wykładowca został oskarżony przez radykałów islamskich o bluźnierstwo popełnione we wpisach na Facebooku. Cały proces trwający sześć lat mężczyzna spędził w pojedynczej celi.

W 2010 roku w innym głośnym procesie na śmierć skazano chrześcijankę Aasiyę Noreen, znaną szerzej jako Asia Bibi. Wyrok nie został wykonany. W 2018 roku Sąd Najwyższy uniewinnił kobietę i Noreen mogła wyjechać do Kanady.

W połowie stycznia 2020 roku sąd w Rawalpindi skazał 87 radykałów islamskich, którzy protestowali przeciwko jej uniewinnieniu, na kary po 55 lat więzienia. Protesty sparaliżowały kraj i opóźniły wyjazd Bibi z kraju.

Prawo wykorzystywane do osobistych porachunków

Pakistan jest jednym z 13 krajów, gdzie obowiązuje prawo o bluźnierstwie. Dotychczas nie wykonano żądnego z zasądzonych wyroków śmierci. W kraju dochodzi jednak do samosądów. Prawo wykorzystywane jest głównie do osobistych porachunków. Od 1986 roku zarejestrowano ponad cztery tysiące takich spraw.

Pod koniec lipca 2019 roku premier Pakistanu Imran Khan publicznie przypomniał, że prorok Mahomet zapewnił mniejszościom swobodę sumienia, a nawracanie siłą na islam jest niezgodne z Koranem. Nowy Pakistan budowany przez premiera Khana ma nawiązywać do Medyny proroka Mahometa, która była wieloreligijna.

Autor:asty//rzw

Źródło: PAP