Odtajnione dokumenty: Londyn miał plan przeniesienia Hongkongu na Wyspy

Protesty w Hongkongu w lecie 2014 roku
Protesty w Hongkongu w lecie 2014 roku
Archiwum Reuters
Od 1 lipca 1997 r. Hongkong znów należy do Chin. W 2014 r. wstrząsnęła nim fala antyrządowych protestówArchiwum Reuters

Brytyjscy oficjele poważnie rozważali przetransportowanie 5,5 mln mieszkańców Hongkongu do Irlandii Północnej i stworzenia nowej aglomeracji na Wyspach. Miała to być odpowiedź na obawy związane z upływem w 1997 r. terminu dzierżawy miasta od Chin - wynika z dokumentów odtajnionych przez brytyjskie Archiwa Państwowe.

Nieprawdopodobnie wręcz brzmiącą historię opisuje dziennik "The Independent".

Nowy Hong Kong

Jak wynika z dokumentów brytyjskiego rządu, które teraz ujrzały światło dzienne, w 1983 r. jeden z profesorów Uniwersytetu w Reading zaproponował Londynowi przyjrzenie się kwestii "transplantacji" Hongkongu na Wyspy.

Wielką Brytanią wychodzącą wtedy dopiero z długoletnich problemów gospodarczych targał konflikt polityczny pomiędzy Irlandczykami żyjącymi w Zjednoczonym Królestwie a Londynem. Czasy określane w brytyjskiej historiografii jako "The Troubles", miały zakończyć się - według planów angielskiego profesora - wraz z pojawieniem się na Wyspach kilku milionów mieszkańców Hongkongu.

Ci mieli uratować gospodarkę Zjednoczonego Królestwa, a Irlandia Północna została uznana za idealne miejsce dla ich osiedlenia, bo cały wielki region kraju, zamiast walczyć, zająłby się konstruowaniem nowej metropolii i przemysłu. Miało to zająć całe dekady.

Chińczykom żyje się dobrze. Eksperyment się powiedzie?

W dokumentach z 1983 r., które krążyły między Londynem i urzędnikami w Irlandii Północnej, pojawiały się też kwestie "wzięcia odpowiedzialności" za mieszkańców Hongkongu. Brytyjczycy obawiali się bowiem, że wraz z zakończeniem w 1998 r. trwającej niemal 100 lat dzierżawy miasta, powróci ono do Chin i żyjące tam miliony ludzi wpadną w sidła autorytarnego państwa.

W jednym z dokumentów analizowano więc kwestię aklimatyzacji obywateli Chin i Wietnamu w miejscowości Craigavon w Irlandii Północnej, gdzie wiele lat wcześniej sprowadziło się 50 rodzin imigrantów. W raporcie stwierdzano, że eksperyment się udał, a "Chińczykom nie przeszkadzają warunki klimatyczne panujące w Irlandii Północnej".

W jeszcze innym dokumencie urzędnicy z Ulsteru pytali Londyn o to, czy "mają przygotować plany wydzielenia takiego samego obszaru na terenie kraju jaki ma Hongkong".

Jak zaznaczył "Independent", w planach Brytyjczyków nowy Hongkong miał powstać na północnym wybrzeżu Irlandii Północnej, między Coleraine i Derry w hrabstwie Londonderry.

Z planów przesiedlenia Hongkongu nic rzecz jasna nie wyszło. Brytyjczycy podpisali rok przed zakończeniem dzierżawy miasta umowę z Pekinem, która przewidziała powstanie autonomicznego okręgu miejskiego z własnymi władzami tylko częściowo zależnymi w swoich decyzjach gospodarczych od Państwa Środka.

Irlandia Północna. Na mapie oznaczony obszar, na którym miał powstać nowy HongkongWikimedia Commons

Autor: adso//gak / Źródło: The Independent

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons | Diliff

Tagi:
Raporty: