Setki milionów euro na odbudowę Notre Dame


Po ogłoszeniu w czerwcu zebrania 1 miliarda euro na odbudowę spalonej w kwietniu katedry Notre Dame w Paryżu obawiano się, że spełnionych będzie tylko część obietnic - napisał w poniedziałek AFP. Pół roku po kwietniowym pożarze finalizują się darowizny, które łącznie mogą dać kilkaset milionów euro.

Wielu darczyńców finalizuje umowy, a inni czekają na utworzenie instytucji publicznej przyjmującej darowizny.

Trzy fundacje - Fundacja Notre Dame, Fundacja Dziedzictwa, Fundacja Francji i Centrum Zabytków Narodowych (CMN), które było odpowiedzialne za zbieranie funduszy w kraju - zebrały 616,6 milionów euro lub promes darowizn, które mogą zostać zrealizowane poprzez konkretne umowy.

Fundacja Notre Dame, którą kieruje metropolita Paryża abp Michel Aupetit, może pochwalić się, że otrzymała 380 milionów euro od 46,6 tysięcy osób, 168 firm i 29 instytucji publicznych we Francji i z zagranicy.

Fundacja Dziedzictwa ogłosiła w poniedziałek, że zebrała do tej pory 223 milionów euro od 234 tysięcy darczyńców ze 152 krajów. 45 milionów euro zostało już przekazanych ministerstwu kultury na prace ratunkowe w Notre Dame.

Fundacja Francji zebrała znacznie mniej pieniędzy, bo dziewięć milionów euro, z czego siedem milionów od firm. CMN wypłaciło na odbudowę katedry 5,6 miliona euro.

Pieniądze przekazywane zgodnie z zapowiedziami

Umowy o darowiznach w wysokości 200 mln i 100 mln euro podpisały wielkie marki: LVMH (Bernard Arnault) i Kering (rodzina Pinault), a zapowiadane darowizny ze strony sektora prywatnego mają wpłynąć w końcu tego roku.

Wśród ofiarodawców na odbudowę katedry są firmy Total, Oreal, rodzina Bettencourt Meyers i Fundacja Bettencourt Schueller, JCDecaux i BNP Paribas oraz bracia Martin i Olivier Bouygues, a także fundacja Credit Agricole Pays de France oraz grupa AXA.

Region Ile-de-France pod koniec października podpisze umowę opiewającą na 10 milionów euro.

Brazylijska miliarderka Lily Safra wraz ze swoją Fundacją Edmond J. Safra przekazała do Fundacji Dziedzictwa darowiznę w wysokości 10 milionów euro niemal natychmiast po pożarze.

Według Fundacji Dziedzictwa, która "nie odnotowała wycofania się firm i głównych sponsorów", 80 procent zobowiązań od firm, organizacji i głównych darczyńców zostało już przekazanych".

Katedra Notre Dame spłonęła 15 kwietnia.

Pożar katedry Notre DameReuters PAP

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: