Obrazy prosto z mózgu. Komputer czytający w myślach?

Aktualizacja:
Komputer czytający myśli. Sen na ekranie monitora?
Komputer czytający myśli. Sen na ekranie monitora?
YouTube
Komputer czytający myśli. Sen na ekranie monitora?YouTube

Komputer, który "czyta" nasz mózg i pokazuje na ekranie o czym myślimy? Maszyna zapisująca i odtwarzająca nasz sen? Brzmi jak science-fiction, ale to już niedługo może być prawda. Naukowcy po raz kolejny zadziwiają nas swoimi pomysłami. Dzięki specjalnemu systemowi neurolodzy z USA są w stanie pokazać na ekranie obraz, o którym osoba badana myśli.

Eksperymenty przeprowadzano na uniwersytecie Berkeley w Kalifornii. Według autorów badania, którego wyniki opublikowano w periodyku "Current Biology", opracowany przez nich system może w przyszłości na przykład zapisywać ludzkie sny lub halucynacje. Może też być sposobem na zwizualizowanie myśli osób, które nie mogą porozumiewać się normalnie. Dotyczy to na przykład osób po ciężkich zawałach, które znajdują się w stanie wegetatywnym i praktycznie nie ma z nimi kontaktu.

Jednak to jeszcze przyszłość. Jak mówi Jack Gallant, neurolog z Berkeley, który jest współautorem eksperymentu, ma on pewne ograniczenia. Przede wszystkim naukowcom udało się odtworzyć obrazy, które osoby badane same widziały na bieżąco podczas eksperymentu. Nie wiedzą, czy udałoby się tak samo odtworzyć obrazy, które mózg wytworzyłby samodzielnie i abstrakcyjnie.

Youtube'a potęga

Eksperyment przeprowadzono na samych autorach badania, ponieważ musieli być odpowiednio zmotywowani, by przez wiele godzin cierpliwie leżeć w maszynie do rezonansu magnetycznego. Musieli cały czas patrzeć na czarną kropkę, tak aby nie ruszać oczami i całym ciałem. W tle za czarną kropką przewijały się 10-20 sekundowe filmiki.

Obserwujący aktywność mózgu badanych komputer podczas trwających po dwie godziny sesji uczył się, jak ludzki "komputer" reaguje na dane obrazy. Podczas badania skupiano się jedynie na tych partiach mózgu, które odpowiadają za proste kształty i kolory.

Komputer miał też wprowadzone do pamięci 18 milionów jednosekundowych filmików z Youtube'a. Naukowcy kazali maszynie "przewidzieć", jaką aktywność ludzkiego mózgu wywoła każdy filmik.

Następnie komputer porównywał swoje symulacje z zapisaną aktywnością mózgową badanych. W ten sposób powstawał obraz tego, co oglądali naukowcy podczas rezonansu magnetycznego, złożony z jednosekundowych urywków filmów z Youtube'a zapisanych w komputerze. Jakość obrazu jest daleka od idealnej, ale można wyraźnie rozróżnić zgodne elementy.

Czytanie myśli?

Naukowcy chcą teraz popracować nad systemem, który lepiej łączyłby w zgrabną jedność odtwarzane jednosekundowe urywki. Ponadto chcą ich wgrać do komputera znacznie więcej, tak aby mógł lepiej obrazować myśli badanych. Do wiernego odtworzenia oglądanego obrazu jeszcze jednak daleka droga.

- Pomimo tego, to jedna z najbardziej imponujących demonstracji wiedzy o tym, jak działa ludzki system widzenia - powiedział Marcel Just, dyrektor Centrum Poznawczego Obrazowania Mózgu na uniwersytecie Carnegie Mellon.

- Nie powinniśmy jednak tego traktować jako zapowiedzi rychłego czytania myśli rodem z science-fiction. To jest nadal odległe o dekady, jeśli nie wieki - powiedział Michael Tarr, dyrektor firmy joint-venture uniwersytetu Carnegie Mellon i Pittsburgh, która zajmuje się funkcjami poznawczymi mózgu.

Źródło: huffingtonpost.com

Źródło zdjęcia głównego: YouTube