Obraz Hitlera idzie pod młotek

Świat

Aktualizacja:
dartesro.skKażdy może stać się właścicielem tego płótna

Obraz namalowany przez Adolfa Hitlera trafił na słowacką aukcję dzieł sztuki. Cena wywoławcza za płótno zatytułowane "Morski nokturn" wynosi 10 tys. euro.

Malowany techniką mieszaną obraz o wymiarach 60 na 48 centymetrów powstał w 1913 roku.

Przedstawia skryte w mroku morze, nad którym spomiędzy ciemnych chmur wyłania się księżyc. Wartość obrazu oceniono na 25 tys. euro. Płótno wystawił anonimowy kolekcjoner. Sprzedaje je dom aukcyjny Darte w Koszycach.

Lubił farbę i pędzel

Malarstwo należało do jednej z pasji Hitlera. Przed pierwszą wojną światową dwukrotnie, ale bez efektów, starał się o przyjęcie do Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W tym okresie często na obrazach małego formatu malował nocne sceny, które sprzedawał turystom. Później - już jako przywódca nazistów - sam m.in. zaprojektował symbole i flagę NSDAP, a także ingerował w projekt Volkswagena Garbusa.

W latach 1909-1910 miał stworzyć ogromną liczbę małych obrazów. Malował domy, pejzaże i portrety, przerysowywał też widokówki, projektował plakaty reklamowe, wykorzystując do tego farby olejne, tusz i akwarele.

Hitler porzucił swe marzenia o malarstwie w okopach pierwszej wojny światowej. Po niej zajął się działalnością polityczną, która z czasem pogrążyła świat w kolejnej globalnej wojnie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: dartesro.sk