Nowe szokujące dane o miejscach niemieckich zbrodni

Bałoruskie Archiwa Państwowe/wikipedia.orgNazistowska Europa była usłana obozami koncentracyjnymi

Od 1933 do 1945 w Europie kontrolowanej przez niemieckich nazistów istniało ponad 40 tys. miejsc zniewolenia - wynika z badań Amerykańskiego Muzeum Historii Holokaustu. W tej liczbie znajdują się nie tylko obozy śmierci, getta i obozy pracy, ale też domy publiczne, fabryki i tzw. "centra opieki". Do tej pory sądzono, że istniało ok. 7 tys. takich miejsc - pisze "New York Times".

Badania prowadzono przez ostatnie 13 lat. Po ich opublikowaniu nawet pracownicy muzeum i Żydzi mieszkający w Stanach Zjednoczonych przecierali oczy ze zdumienia, nie mogąc uwierzyć w nowe dane. "Holokaust właśnie stał się bardziej szokujący" - tytułuje w związku z tym swój tekst nowojorski dziennik.

Ponad 40 tys. miejsc zniewolenia

Pracujący nad dokumentami naukowcy badali miejsca izolowania od okupowanej Francji po Rosję, głównie jednak w Niemczech i okupowanej Polsce. Łącznie do katalogu wpisano ponad 42,5 tys. takich miejsc. Większość z nich stanowią te mające bezpośredni związek z Holokaustem.

Poza niemieckimi obozami zagłady, obozami koncentracyjnymi, obozami pracy i gettami w miastach całej Europy Środkowo-Wschodniej w tej liczbie ujęto też domy publiczne, w których więziono kobiety będące "na usługach" niemieckich żołnierzy, a także "centra opieki" - miejsca rzekomo będące szpitalami, w których naziści dokonywali przymusowych aborcji lub mordowali dzieci zaraz po ich narodzinach. W liczbie ponad 40 tys. opisanych miejsc figurują też fabryki broni, w których m.in. ofiary pracowały dla niemieckiego przemysłu zbrojeniowego, a także gospodarstwa, w których "zatrudniano" kilkanaście-kilkadziesiąt osób, m.in. do opieki nad dziećmi.

3 tys. w samym Berlinie

W toku badań okazało się, że Adolf Hitler od 1933 r. stworzył w Niemczech około 110 obozów przeznaczonych do internowania przeciwników politycznych, które już wtedy częściowo przekształcały się w miejsca więzienia Żydów. Wcześniej sądzono, że było ich kilkadziesiąt.

Na liczbę 42,5 tys. opisanych miejsc zniewolenia składa się: 30 tys. miejsc pracy niewolniczej, 1150 gett, 980 obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, 1000 obozów jenieckich, 500 domów publicznych i kilka tysięcy innych obozów.

W samym Berlinie odnotowano działanie około trzech tysięcy obozów i tzw. Domów Żydowskich, w których ci pracowali niewolniczo. W Hamburgu odkryto 1,3 tys. takich miejsc.

W tej chwili w druku ukazały się dwa wielkie tomy opisujące część badanych miejsc. Do 2025 r. powstanie pięć tomów w pełni opisujących miejsca zniewolenia w latach 1933-45 w całej Europie.

Autor: adso\mtom / Źródło: New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Bałoruskie Archiwa Państwowe/wikipedia.org

Pozostałe wiadomości