Sąd rozpatruje wniosek Andersa Breivika o warunkowe zwolnienie. Opinia psychiatry

Źródło:
PAP

W Skien pod Oslo w Norwegii sąd rozpatruje wniosek Andersa Breivika o warunkowe zwolnienie z więzienia. W środę psychiatra Randi Rosenqvist oświadczyła, że wciąż istnieje ryzyko, że mężczyzna będzie w przyszłości stosował przemoc.

Lekarz psychiatra Randi Rosenqvist podkreśliła, że "Breivik nadal jest niebezpieczny". - Ryzyko dokonania przez niego nowego aktu przemocy jest statystycznie wysokie - oceniła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Psychiatra podtrzymała postawioną przez siebie w 2012 roku diagnozę Breivika, w której wykluczyła, że cierpi on na schizofrenię. - Breivik ma cechy autystyczne. Nieważne, jak to nazwiemy, można odnieść wrażenie, że żyje w swoim wszechświecie. Jednak kluczowy dla sprawy jest jego dyssocjalny i narcystyczny typ osobowości - podkreśliła.

Rosenqvist uważa, że Breivik wykazuje cechy psychopatyczne. - Jest niekonsekwentny i nie można mu ufać. Zmienia strategię w zależności od sytuacji - oceniła.

Słysząc opinie na swój temat, Breivik wielokrotnie przerywał ekspertce, pokazując, że się nie zgadza.

Psychiatra pochwaliła postępy Breivika, który zaczął uczyć się języka chińskiego oraz podjął studia politologiczne. W jej ocenie powinien on mieć więcej możliwości robienia czegoś praktycznego, "aby nie poświęcał czasu tylko na myślenie".

Breivik odcina się od zamachu i zapowiada, że nie będzie stosować przemocy

We wtorek, w pierwszym dniu rozprawy, Breivik opowiadał o swoich "planach politycznych". Zapowiedział, że "przez następne 50 lat będzie walczył w nordyckim ruchu oporu" albo "założy niewojowniczy ruch nacjonalistyczny w Europie". Oświadczył także, że odcina się od zamachu, jakiego dokonał 22 lipca 2011 roku i nie będzie już stosować przemocy.

Psychiatra oceniła jednak, że "Breivik w każdej chwili może uznać, że środki bojowe są lepsze".

W środę jako świadek z inicjatywy Breivika zeznawał szwedzki neonazista, członek Nordyckiego Ruchu Oporu Paer Oeberg. Potwierdził on, że jego organizacja "gotowa jest współpracować z Breivikiem, jeśli wyjdzie on na wolność". - Możemy mu pomóc uczestniczyć w debacie politycznej. Nie stosujemy przemocy, jedynie w samoobronie - zapewnił.

Wniosek o warunkowe zwolnienie

W ubiegłym roku Breivik, w pierwszym możliwym terminie, czyli po upływie 10 lat, złożył wniosek o warunkowe zwolnienie. Na to nie zgodziła się prokuratura, następnie sprawa trafiła do sądu. Rozprawa odbywa się na terenie więzienia w Skien, gdzie przebywa skazany.

Breivik odsiaduje karę 21 lat pozbawienia wolności za dokonanie zamachu bombowego w dzielnicy rządowej w Oslo oraz strzelaniny na wyspie Utoya z 2011 roku, w których zginęło łącznie 77 osób.

Autorka/Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: