Reuters: Turbina do Nord Stream 1 utknęła w Niemczech. Rosjanie nadal nie wydali zgody na jej dostarczenie

Źródło:
PAP, Reuters
Sokołowski o planie KE na walkę z kryzysem gazowym
Sokołowski o planie KE na walkę z kryzysem gazowym
TVN24
Sokołowski o planie KE na walkę z kryzysem gazowymTVN24

Turbina, której brak - jak twierdzi Rosja - spowodował ograniczenia w dostawach gazu przez gazociąg Nord Stream 1, utknęła w Niemczech - podał w czwartek Reuters. Według agencji, powołującej się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą, Moskwa nadal nie wydała zgody na transport turbiny na swoje terytorium. 

Od połowy czerwca Gazprom obniżył ilość przesyłanego gazu do poziomu 40 procent, powołując się na brak turbiny, serwisowanej w Kanadzie. Władze Kanady pod naciskiem niemieckiego rządu zdecydowały wysłać turbinę samolotem do Niemiec w niedzielę 17 lipca. "Jeśli nie będzie problemów z logistyką i odprawą celną, turbina dotrze do Rosji po upływie 5-7 dni" - informowała agencja Reutera.

Turbina miała utknąć w Niemczech

Tymczasem w czwartek Reuters, powołując się na dwa źródła zaznajomione ze sprawą, poinformował, że turbina utknęła w niemieckiej Kolonii. Powodem tego ma być fakt, że Rosjanie nadal nie wydali zgody na dostarczenie turbiny na swoje terytorium.

Według jednego ze źródeł, Moskwa nie dostarczyła potrzebnych dokumentów, w tym tych zawierających informację, gdzie dokładnie należy dostarczyć brakujący element oraz przez który posterunek celny.

Habec: trudności techniczne są dla Moskwy jedynie pretekstem

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck powiedział wcześniej w czwartek, że można odnieść wrażenie, iż Rosja nie chce z powrotem swojej turbiny, a to znaczy, że trudności techniczne są dla Moskwy jedynie pretekstem, by ograniczać dostawy gazu, a realne powody takiego postępowania są polityczne.

Habeck dodał, że niemiecki rząd jest w stałym kontakcie z firmą Siemens Energy, która serwisowała rosyjskie turbiny, i zostanie poinformowany, gdy problem transportu zostanie rozwiązany.

"W normalnych warunkach serwisowanie turbin jest dla nas operacją rutynową (...). Oczywiście chcemy przetransportować turbinę na jej miejsce tak szybko, jak to możliwe. Jednak to, ile to potrwa, nie zależy wyłącznie od nas" - głosi komunikat wydany przez Siemens Energy.

Rosjanie blokują przesyłanie gazu

Od poniedziałku 11 lipca, ze względu na coroczne prace konserwacyjne, przesyłanie gazu przez Nord Stream 1 zostało całkowicie wstrzymane. Planowe zakończenie prac miało nastąpić w czwartek, jednak Niemcy i inni odbiorcy w Europie obawiali się, że Moskwa może nie powrócić do przesyłania gazu w odwecie za nałożone sankcje.

Niemieckie ministerstwo gospodarki nie chciało wcześniej podać szczegółów dotyczących transportu i obecnej lokalizacji turbiny. Podkreśliło jednak, że "jest to część zamienna, która miała być używana dopiero od września, co oznacza, że jej brak nie mógł być prawdziwą przyczyną spadku przepływów gazu przed konserwacją" NS1.

- Brzmi to jak pierwsza wskazówka, że dostawy gazu przez NS1 mogą prawdopodobnie nie zostać wznowione po zakończeniu 10-dniowej konserwacji - komentował Hans van Cleef, specjalista ds. energii w ABN Amro.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock