Nobel za zielone białko


Nagroda Nobla w dziedzinie chemii trafiła w tym roku do dwóch Amerykanów i Japończyka: Martina Chalfie, Rogera Tsiena i Osamu Shimomury - poinformowała Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

- Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie chemii została przyznana za odkrycie zielonego białka fluoryzującego oraz serię badań, które doprowadziły do jego wykorzystania w biologii - oświadczył komitet noblowski.

Zielone białko fluoryzujące (GFP), zaobserwowane po raz pierwszy w 1962 roku u meduzy, jest bardzo ważnym białkiem w biologii molekularnej komórki.

Naukowcy podzielą się nagrodą o wartości 10 mln koron szwedzkich (ok. 1,4 mln dolarów). Nagroda Nobla została ustanowiona przez szwedzkiego wynalazcę Alfreda Nobla w 1895 roku.

Laureaci

80-letni Osamu Shimomura wyizolował w 1962 r. GFP z meduzy Aequorea victoria, która żyje w wodach u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Odkrył następnie, że w świetle ultrafioletowym świeci ono na zielono.

Urodzony w 1947 roku Martin Chalfie wykorzystał gen kodujący białko (jako tzw. gen reporterowy) do uwidaczniania różnych procesów biologicznych zachodzących w komórkach. W jednym z pierwszych eksperymentów wykorzystał GFP do zabarwienia sześciu pojedynczych komórek.

Roger Y. Tsien,46 lat, przyczynił się do zrozumienia mechanizmu fluorescencji GFP. Uzyskał też białka fluoryzujące w innych kolorach, co pozwoliło uwidaczniać wiele procesów biologicznych w tym samym czasie.

CHRONOLOGIA NAGRÓD NOBLA Z CHEMII

Źródło: Reuters, PAP, thenewstribune.com, iht.com