Nobel z ekonomii dla trzech Amerykanów. "Finanse rządzą naszą cywilizacją"

[object Object]
Eugene F.Fama, Lars P. Hansen i Robert J. Shiller to laureaci Nobla z ekonomii tvn24/Reuters
wideo 2/5

Eugene F.Fama, Lars Peter Hansen i Robert Shiller zostali laureatami tegorocznej ekonomicznej Nagrody Nobla. W uzasadnieniu Komitet wyjaśnił, że naukowcy otrzymali nagrodę za "empiryczną analizę wyceny aktywów", takich jak obligacje czy akcje.

Eugene F. Fama i Lars Peter Hansen są profesorami Uniwersytetu Chicagowskiego, a Robert J. Shiller jest profesorem Yale.

Przewidzieli wartość cen

Jak podkreślono w uzasadnieniu, Fama, Hansen i Shiller opracowali nowe metody badania wyceny aktywów i użyli ich do swoich prac nad szczegółowymi danymi dotyczącymi cen akcji, obligacji i innych aktywów. Opracowane przez nich metody stały się powszechnie stosowanymi narzędziami badawczymi, a ich wkład jest wykorzystywany zarówno w teorii, jak i praktyce inwestycyjnej.

Królewska Szwedzka Akademia Nauk zwróciła uwagę, że o ile nie ma sposobu dokładnego przewidzenia cen akcji czy obligacji za kilka dni czy tygodni, to dzięki gruntownym badaniom laureatów okazało się, że daje się dość dokładnie przewidzieć szerokie pasmo cen w dłuższych okresach, rzędu 3-5 lat.

Kim są tegoroczni laureaci?

Profesor Yale Robert Shiller wymieniany był jako jeden z kandydatów do nagrody już od kilku lat. W 2000 r. opublikował książkę "Nieracjonalna obfitość" ("Irrational Exuberence") o bańce na amerykańskim rynku nieruchomości, a w drugim jej wydaniu w 2005 r. rozwijał niepopularną jeszcze wtedy tezę o tym, że ceny na amerykańskim rynku nieruchomości są dramatycznie przeszacowane. Eugene F. Fama to profesor Uniwersytetu w Chicago, który znany jest przede wszystkim jako twórca definicji hipotezy rynku efektywnego, która zakłada, że ceny papierów wartościowych są odzwierciedleniem dostępnych informacji na ich temat. Jest autorem dwóch książek i ponad 100 artykułów w czasopismach naukowych. Jest jednym z najczęściej cytowanych amerykańskich naukowców.

Z kolei Lars Peter Hansen opracował statystyczną metodę, która nadspodziewanie dobrze testuje teorie racjonalnej wyceny aktywów. Używając jej, Hansen stwierdził, że teorie Shillera i Famy stanowią wielki krok w kierunku wyjaśnienia zagadnienia wyceny aktywów - przypomniano w uzasadnieniu.

"Finanse służą gatunkowi ludzkiemu"

Laureaci stworzyli więc podwaliny dzisiejszego rozumienia wyceny aktywów, oparte z jednej strony na zmianach ryzyka i podejścia do niego, z drugiej strony na behawioralnych uprzedzeniach i znanych niedoskonałościach rynku - podsumowała Akademia. Laureaci podzielą pomiędzy siebie 8 milionów szwedzkich koron nagrody. Po raz szósty nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii została przyznana wspólnie trzem osobom. Shiller powiedział w transmitowanej na żywo rozmowie telefonicznej z dziennikarzami obecnymi na konferencji w Sztokholmie, że jego zdaniem finanse rządzą nowoczesną cywilizacją. Zaznaczył, że taka teza może wydawać się dziwna, ale jest absolutną prawdą. Dodał, że "finanse powinny służyć gatunkowi ludzkiemu". Pytany o kryzysy finansowe powiedział, że odzwierciedlają one błędy systemu finansowego i niedoskonałości. - Jest dużo do zrobienia, a praca ta może potrwać dekady - powiedział. Wskazał, że w historii mieliśmy do czynienia z wieloma kryzysami i za każdy razem czegoś się na nich uczyliśmy.

Nagroda została ustanowiona w 1968 r. przez Szwedzki Bank Centralny.

Autor: rf,kg//tka,mtom,jk / Źródło: reuters, pap

Raporty: