Przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki

Autor:
akw
/ prpb
Źródło:
Reuters, PAP
Profesor Demkowicz-Dobrzański o Nagrodzie Nobla z fizyki
Profesor Demkowicz-Dobrzański o Nagrodzie Nobla z fizykiTVN24
wideo 2/2
TVN24Profesor Demkowicz-Dobrzański o nagrodzie nobla z fizyki

Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L'Huillier zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za utworzenie nowych narzędzi do badania świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek. Badania noblistów z fizyki mogą pomóc w diagnostyce medycznej, badaniu jakości żywności czy rozwoju elektroniki.

Tegoroczni Nobliści z fizyki - Francuz Pierre Agostini (Uniwersytet Stanu Ohio), Węgier Ferenc Krausz (Instytut Optyki Kwantowej im. Maxa Plancka, Monachijski Uniwersytet Techniczny) oraz Francuzka Anne L'Huillier (Uniwersytet w Lund) - podarowali ludzkości narzędzia do badania świata elektronów wewnątrz atomów - napisał Komitet Noblowski w uzasadnieniu swojej decyzji.

Laureaci, jak podano, wykazali, jak krótkie pulsy światła, mierzone w attosekundach (attosekunda to jedna trylionowa część sekundy), można wykorzystać do badania dynamiki elektronów w materii.

- Możemy teraz otworzyć drzwi do świata elektronów - oceniła przewodnicząca Komitetu Noblowskiego Eva Olsson.

Za przykład dała elektronikę, dla rozwoju której istotne jest zrozumienie i kontrolowanie zachowania elektronów w materiałach. - Impulsy attosekundowe mogą też być wykorzystane do identyfikacji różnych cząsteczek, na przykład w diagnostyce medycznej - powiedziała.

Nobliści podzielą się po równo nagrodą w wysokości 11 milionów koron szwedzkich (około 4,4 miliona złotych).

Nobliści w dziedzinie fizyki do 2022 rokuPAP/Maciej Zieliński
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw / prpb

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock